MHP Lideri Bahçeli: Tavizlere kapalıyım, kumpaslara uzağım

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Tavizlere kapalıyım, kumpaslara uzağım, MHP düşmanlarıyla son nefesime kadar mücadele etmekten de kesinlikle yorulmayacağım. Milliyetçi ülkücü hareket namusumdur, şehitlerin yadigarıdır, Türk İslam ruhunun aziz hatırasıdır. Bu nedenle asla mütecaviz emellere şans ve fırsat tanımam, tanımayacağım” dedi.

Eklenme: 15 Haziran 2016 - 09:18 / Son Güncelleme: 15 Haziran 2016 - 9:18 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya'da katıldığı iftar programının ardından partililere seslendi. (Ayşe Şensoy - Anadolu Ajansı)
KONYA- Bahçeli, Konya’da bir tesiste düzenlenen iftar programında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevini yaklaşık 20 ay yürüten Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra birden bire görevini bırakma kararı aldığını belirtti.

Davutoğlu’na Başbakanlık görevini milli iradenin verdiğini, yine görevden alacak kişinin de milli irade olduğunu belirten Bahçeli, Davutoğlu’nun görevden el çektirilmesinin milli iradeye ve Konyalıya haksızlık, hürmetsizlik ve nankörlük olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kansız ve silahsız bir hükümet darbesi yaşadığını öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

“Davutoğlu’nu engel ve ayak bağı gören zihniyet, demokrasiyi infaz etmiş, sandığı ateşe vermiştir. Bu doğru değildir. Bu meşru görülemeyecektir. Yeni Başbakan haksızlıktan nemalanmış, sarayın planlarına sarılmış, Konyalının yüzüstü bırakılmasını hiç önemsememiştir. AK Parti, Türk milletinin hassasiyetlerine yabancıdır. AK Parti, milli ve manevi değerlerimize ters bakmaktadır. Maalesef, MHP bunu söylediği, bu gerçekleri haykırdığı için karıştırılmak ve kaosa mahkum edilmek istenmektedir.”

Bahçeli, Türkiye’nin çok tehlikeli ve milli bekasının birinci dereceden tehdit altında olduğu dönemde, MHP’nin büyük bir oyunla karşı karşıya olduğunu, milliyetçi, ülkücü hareketin ele geçirilmek istendiğini aktardı.

Komşu coğrafyalarda yeni bir düzen kurulurken, Türkiye’nin açık açık sistem ve rejim değişikliğine zorlanırken MHP’nin köşeye sıkıştırılmasının hedeflendiğini belirten Bahçeli, “Şiddetle oynanan bu oyunun senaristleri okyanus ötesinde, içimizden devşirdikleri oyuncular çevremizdedir. Cumhurbaşkanı bu oyunun içindedir. AK Parti bu oyuna refakat etmektedir. Bir kısım medya organı bu oyunun propaganda ve servis ayağını oluşturmaktadır. İsimleri bizde mevcut sermaye sahipleri bu oyunda sponsor görevindedir” diye konuştu.

MHP’nin üzerine oyunlar oynandığını vurgulayan Bahçeli, irade ve tercihlerine her zaman saygı duyacağı delege arkadaşlarının imzası alınmak suretiyle Olağanüstü Tüzük Kurultayı için dört bir koldan faaliyet başlatıldığına işaret etti.

Mahallelerinde bile dolaşmaktan aciz isimlerin 7 Haziran ve 1 Kasım seçim kampanya döneminde birden bire illeri gezmeye başladığını anlatan Bahçeli, şu ifadelere yer verdi:

“PKK’nın şehirlerimize konuşlandığı, canlı bombaların ölüm ve nefret saçtığı bir zaman aralığında MHP’nin susturulması ve içine hapsedilmesi konusunda tembihlenmiş zevat, gün geçtikçe daha da hareketlendi. Değişim düdüğü çalındı. Böyle gitmeyeceği söylendi. Sonuçta 15 Ocak’ta, hastanede olduğum bir dönemde toplanan 543 imza partimize getirildi. Ne var ki 10 Ocak’ta Olağan Büyük Kurultayımızın 18 Mart 2018’de yapılacağı Merkez Yönetim Kurulu kararıyla belirlenmiş ve duyurulmuştu. MHP’nin nefes borusunu kesmek, manevra alanını daraltmak, tarihi yürüyüşünü sekteye uğratmak için emir almış kişiler 15 Ocak’ta Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat ettiler. Rezilliğin dibine inenler hiçbir nedamet duymadan, Türkiye ve dünya meseleleri hakkında hiçbir vizyon gösteremeden, yalnızca değişim olsun kisvesiyle oynanan oyuna gönüllü şekilde figüran oldular. Okyanus ötesinin nam ve hesabına çalıştılar.

Bu dönemde ‘Abbas yolcu’, ‘Tarzan zorda’, ‘Meleğin kanadını yolduk’, ‘Başparalelci’,   ‘Alternatif ihtiyacı doğdu’ dediler. Şu felakete bakınız ki PKKlı terörist Cemil, değişim istedi. DHKP-C’nin ele başları ‘değişim olsun’ dedi. Eski tüfekler, sözde aydınlar, yarım uzman ve akademisyenler, paralel kalemşor ve kaçaklar değişim diye tutturdular. Pensilvanya değişim şefliğine, eski kıratçılar değişim havariliğine, Washington değişim mühendisliğine, AK Parti ise değişimin yedek kulübesine tamam diyerek senaryosu yazılan oyunun tarafı oldular.”

“Tavizlere kapalıyım, kumpaslara uzağım”

Bahçeli, Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesinin 8 Nisan 2016 Cuma günü kararını açıklayıp Olağanüstü Tüzük Kurultayının yapılmasına karar verdiğini belirterek, bir hakimin milyonlarca mensup ve sevdalısı olan bir davanın önüne taş koymaya kalkıştığını söyledi.

Ömür verdiği, 47 yıldır her zerresinde bulunmaktan şeref duyduğu davayı dünyevi hiçbir menfaate değişmeyi aklından geçirmediğinin altını çizen Bahçeli, “Tavizlere kapalıyım, kumpaslara uzağım, MHP düşmanlarıyla son nefesime kadar mücadele etmekten de kesinlikle yorulmayacağım. Milliyetçi ülkücü hareket namusumdur, şehitlerin yadigarıdır, Türk İslam ruhunun aziz hatırasıdır. Bu nedenle asla mütecaviz emellere şans ve fırsat tanımam, tanımayacağım” ifadelerini kullandı.

Aylardır kangrene dönmüş kurultay meselesini kökten bitirmek için tarihi bir karar aldıklarını anlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MHP’nin daha fazla yıpratılmasına, tartışılmasına müsaade edemezdik, etmedik. Bu itibarla 10 Temmuz 2016 Pazar günü, Ankara Arena Spor Salonunda 6’ncı Olağanüstü Büyük Kurultayımızı toplamaya karar verdik. Fakat tarlada toplaşıp tellere takılı kalanlar Olağanüstü Büyük Kurultay tarihi olarak 19 Haziran’ı belirlemişlerdir. 10 Temmuz’a uymayacaklarını açıklamışlardır. Ne var ki parti tüzüğümüzün 63’üncü maddesinin 3’üncü fıkrasında; ‘Olağanüstü Büyük Kurultay toplantılarına Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulunca gerek görülen hallerde veya Büyük Kurultay delegelerinin en az beşte birinin imzaları ile noterce yazılı talebi üzerine çağrılabilir’ hükmü vardır. Genel Başkan olarak parti tüzüğümüzün bana verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Büyük Kurultay tarihini 10 Temmuz olarak belirledim. Buna karşılık 19 Haziran dayatması art niyetliliktir, MHP’ye darbe teşebbüsüdür, ülkücüye ilanı yapılmamış savaştır. Bilinsin ki MHP 19 Haziran’a katılmayacaktır. Yine parti tüzüğümüzün 64’üncü maddesinin 1’inci fıkrasına göre: ‘Büyük Kurultayın Genel Başkan veya Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı yahut Genel Başkanın görevlendireceği Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafından usulüne uygun olarak yoklama yapıldıktan sonra yeterli çoğunluk sağlanmışsa açılabileceği’ belirtilmektedir. Ben ve ilgili arkadaşlarımın salonda bulunmayacağına göre bahsi geçen korsan kurultay nasıl yapılacaktır? 10 Temmuz’da, 6’ncı Olağanüstü Büyük Kurultayımızı Ankara’da dava ve kardeşlik ruhuyla yapmaya her dava arkadaşımı davet ediyorum. Sizleri korsana değil, ülkücü karar ve iradenin şölenine bekliyorum.”

Konuşmaların ardından teşkilat mensuplarınca kendisine hediye edilen kılıcı alan Bahçeli, “Kılıçları henüz daha çekmedik ama yakında çekebiliriz” ifadesini kullandı.

AA