Mimar Sinan’ın ustalık eseri mahyayla süsleniyor

Selimiye Camisindeki mahya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan da görülebilecek EDİRNE  – Vakıflar Genel Müdürlüğü ekipleri, Selimiye Camisi minarelerini mahyalandırma çalışmalarına başladı. Uzun süredir mahya asılmayan minarelerine 16 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl mahya asılan Mimar Sinan’ın ustalık eseri caminin minarelerinde çalışma başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü mahya ustası Kahraman Yıldız ve ekibince yürütülen çalışmalara ilişkin […]

Eklenme: 1 Haziran 2016 - 16:54 / Son Güncelleme: 1 Haziran 2016 - 16:54 / Editör: Begüm Çelik
Özgün Tiran - Anadolu Ajansı

Selimiye Camisindeki mahya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan da görülebilecek

EDİRNE  – Vakıflar Genel Müdürlüğü ekipleri, Selimiye Camisi minarelerini mahyalandırma çalışmalarına başladı.

Uzun süredir mahya asılmayan minarelerine 16 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl mahya asılan Mimar Sinan’ın ustalık eseri caminin minarelerinde çalışma başladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü mahya ustası Kahraman Yıldız ve ekibince yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, mahyanın ramazan ayının ilk akşamında yanacağını anlattı.

Mahyaların minarelere herhangi bir zararı olmadığını vurgulayan Güneren, “Selimiye Camisi restorasyonu kısa zaman sonra başlayacak. Bu süreçte çıkarılan röleve çalışmalarında camide bir statik olumsuzluğu olmadığı görüldü. Yapılan tetkiklerde mahyaların minarelere herhangi bir zarar vermediği de görüldü. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle her yıl daha hafif malzemeyle mahyalar revize ediliyor.” diye konuştu.

Güneren, asılacak mahyaların hem Bulgaristan hem de Yunanistan’dan görülebildiğini söyledi.

“Son mahya ustası” olarak anılan Kahraman Yıldız ise ramazan süresince Selimiye Camisine iki mahya asılacağını, ilk olarak “Merhaba Ya Şehri Ramazan” yazılı mahyayı taktıklarını kaydetti.

 

Muhabir Salih Baran

 AA