Mısır yeni başkent inşa ediyor

Başkent Kahire’nin kalabalığından ve kirliliğinden bıkan Mısır, yeni bir başkent inşaa etmek için harekete geçti. Beş yıl içinde tamamlanması planlanan projeyi Çinliler yapacak.

Eklenme: 13 Ekim 2016 - 10:18 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 11:24 / Editör: Ferhat Esnek

Mısır yeni bir başkent inşaa ediyor. Çinli kamu yatırım şirketi, Mısır Devlet Başkanı Sisi ile görüşmesinden sonra, projeye 20 milyar dolar yatırmayı kabul etti. Söz konusu şirket daha önce de 15 milyar dolarlık yatırımda bulunmuştu. Böylece yeni başkent projesi için planlanan 45 milyar doların 35 milyarını Çinlilier sağlamış oldu. Yeni kentin adı ise henüz belli değil.

Mısır hükümeti, Mart 2015’te açıkladığı bu projeyi, çok kalabalık, gürültülü, kirli ve ev fiyatları sürekli tırmanıyor diye Kahire’ye alternatif olarak sunmuştu. 700 kilometrekare olarak planlanan yeni kent, Kahire’nin doğusunda, çölde inşa edilecek.

Yeni merkezde binden fazla cami, akıllı mahalleler, endüstri bölgeleri, 5 bin kişilik bir konferans salonu ve dünyanın en büyük parkının yapılması hedefleniyor.

5 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni kentte Hintliler tıp merkezi ve üniversite, Suudiler de dev bir cami ve islam müzesi inşa edecek.