‘Mısır yolcu uçağını kaçırma olayı terör değil ‘aşk’ eylemi’

Mısır’da iç hatlar seferi yapan yolcu uçağı Kıbrıs Rum Kesimine kaçırıldı. Hava korsanı, uçaktaki 4 yabancı uyruklu yolcu ve 7 mürettebat dışında tüm yolcuları serbest bıraktı. Olayın terör eylemi olmadığı açıklandı.LEFKOŞA – Mısır’da iç hatlar seferi yapan yolcu uçağı Kıbrıs Rum Kesimine kaçırıldı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Mısır uçağının kaçırılmasının terör eylemi […]

Eklenme: 29 Mart 2016 - 09:40 / Son Güncelleme: 29 Mart 2016 - 9:40 / Editör: BIK

Mısır’da iç hatlar seferi yapan yolcu uçağı Kıbrıs Rum Kesimine kaçırıldı. Hava korsanı, uçaktaki 4 yabancı uyruklu yolcu ve 7 mürettebat dışında tüm yolcuları serbest bıraktı. Olayın terör eylemi olmadığı açıklandı.LEFKOŞA – Mısır’da iç hatlar seferi yapan yolcu uçağı Kıbrıs Rum Kesimine kaçırıldı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Mısır uçağının kaçırılmasının terör eylemi olmadığını açıkladı.

İskenderiye’den Kahire’ye iç hat seferi yapan Mısır Havayolları’na ait Airbus 320 tipi yolcu uçağı İbrahim Semaha adlı hava korsanı tarafından kaçırıldı. Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Havaalanı’na inen uçaktaki 81 yolcudan 4 yabancı uyruklu yolcu ile 7 mürettebat bir süre sonra serbest bırakıldı.

‘Terör eylemi değil’

İbrahim Semaha adlı hava korsanı ile Kıbrıslı Rum yetkililer arasındaki görüşmeler sürerken, Rum lider Anastasiadis, yaptığı açıklamada, uçağının kaçırılmasının terör eylemi olmadığını vurgulayarak, “Herkesin güvenli bir şekilde serbest bırakılması ve bu olayın sona erdirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu olayın terörle bir alakası bulunmamaktadır.” dedi.

‘Terörist değil aşık birine benziyor’

Görüşmeleri yürüten Kıbrıslı Rum yetkili de hava korsanının terörist olmadığını ve “aşık birine benzediğini” söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir diğer Rum yetkili de hava korsanının kendilerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yaşayan bir kadına iletilmek üzere zarf verdiğini belirtti.

Yetkililer, veteriner olduğu sanılan Mısır vatandaşı Semaha’nın üzerinde bomba taşıyıp taşımadığının hala kesinlik kazanmadığını kaydetti.

İskenderiye Havaalanı Müdürü Hüsnü Hasan da uçaktaki 81 kişi arasında 26 yabancı olduğunu belirtti. Yabancı yolcular arasında 8 Amerikalı, 4 İngiliz, 4 Hollandalı, 2 Belçikalı, 2 Yunan, bir Fransız, bir İtalyan ve bir de Suriyeli bulunuyor. Üç yabancının kimliği ise henüz açıklanmadı.

Pilotu tehdit etti

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da üzerinde patlayıcı bulunduğunu ileri süren bir yolcunun uçağın pilotu Ömer el-Gammal’ı tehdit ettiği ve Larnaka’ya inmesi için zorladığı belirtildi.

El-Gammal’ın yetkililere haber verdikten sonra uçağı Larnaka Havaalanı’na indirdiği kaydedildi.

Diğer yandan, Mısır’ın resmi haber ajansı MENA, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, GKRY lideri Nikos Anastasiadis ile telefonda görüştüğünü kaydetti.

Sadece 3 yolcu ve 4 mürettebat kaldı
Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, İskenderiye-Kahire seferini yaparken kaçırılan Mısır Havayolları’na ait Airbus 320 tipi yolcu uçağında sadece 3 yolcu ve 4 mürettebatın kaldığını açıkladı.

Konuyla ilgili bugün bir basın toplantısı düzenleyen Fethi, “4 mürettebat ve 3 yolcu dışındaki bütün yolcular bu sabah kaçırılan yolcu uçağından dışarı çıkartılmıştır. Uçakta sadece kaptan pilot, yardımcı pilot, hostes, güvenlik görevlisi ve 3 yolcu bulunmaktadır.” dedi.

Hava korsanının silahlı olmadığı kanaatinde olduklarını ifade eden bakan, “Hava korsanını ikna etme çalışmaları devam etmektedir. Korsanın istekleri konusunda henüz elimizde bir bilgi bulunmuyor. Uçaktaki yolcuların uyruğunu güvenlik nedeniyle açıklamayı uygun görmüyoruz. Mısır yönetimi olayın kayıpsız çözümü için elinden gelen çabayı sarf etmektedir.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Umur Koçak Semiz,Aydoğan Kalabalık
Anadolu Ajansı , bik.gov.tr

AMT