‘Mucize bitki’ üreticisinin yüzünü güldürdü

Karabük’ün Safranbolu ilçesi ile özdeşleşen “safran” bitkisi, hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi dolayısıyla 10 gün erken çiçek açınca üreticilerin yüzünü güldürdü.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 11:58 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 11:58 / Editör: Büşra Kılıç

KARABÜK- Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanılan, mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran, ilçedeki 49 çiftçi tarafından 53 dekarlık alana dikiliyor.

Geniş bir alanda ekilmesine rağmen hasat zamanı geldiğinde ortalama 15 kilogram civarında ürün elde edilebilen safran, bu nedenle “altın değeri”nde görülüyor. Safranın kilogramı ise o yılki rekolteye göre ortalama 20 bin liradan alıcı buluyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Çetin Ayvalık, bu yıl verimli bir senenin başında olduklarını ifade ederek, “Bunda en güzel unsur eylül ayı başlarında Safranbolu’ya yağan yağmurların olması. Bundan sonra geçen süreç içinde güneşli havanın olması, safran çiçeklerinin açılma zamanını bir hafta 10 gün öne aldı. Ekim ayının başında tek tek çiçeklenme olurdu ama bizim 1 Ekim gibi yoğun bir çiçeklenmemiz oldu” diye konuştu.

AA