Müslüman şoförlere bira tazminatı

Her biri 120’şer bin dolar alacak.NEW YORK (AA) – ABD yargısı, bira taşımayı reddettikleri için iki Müslüman tır şoförünü işten çıkaran firmanın 240 bin dolar tazminat ödemesine karar verdi. ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’nun (EEOC) 2013’te açtığı davada mahkeme, Star Transport adlı nakliye firmasında şoför olarak çalışan Mahad Abbas Muhammed ve Abdilkarim Hassan Bulshale’nin işten […]

Eklenme: 4 Kasım 2015 - 12:39 / Son Güncelleme: 4 Kasım 2015 - 12:39 / Editör: BIK

Her biri 120’şer bin dolar alacak.NEW YORK (AA) – ABD yargısı, bira taşımayı reddettikleri için iki Müslüman tır şoförünü işten çıkaran firmanın 240 bin dolar tazminat ödemesine karar verdi.

ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’nun (EEOC) 2013’te açtığı davada mahkeme, Star Transport adlı nakliye firmasında şoför olarak çalışan Mahad Abbas Muhammed ve Abdilkarim Hassan Bulshale’nin işten atılmasında “dini inanca saygı” kuralının ihlal edildiğine hükmetti.

Star Transport, 2009 yılında işten çıkardığı tır şoförlerine 120’şer bin dolar tazminat ödeyecek.

Davayla ilgili basına konuşan EEOC’nin avukatı June Calhoun, ABD’de inanç özgürlüğünün tüm inançları kapsayan bir hak olduğunu dile getirdi. Mağdur şoförlerden Abdikarim Hassan Bulshale de bu kararın, ABD’ye olan sevgisini pekiştirdiğini ifade etti.

ABD’nin 1964 tarihli Yurttaşlık Hakları Yasası’na göre işverenlerin, faaliyetleri aksatmayacak şekilde çalışanlarının inançlarına göre düzenlemeler yapmaları gerekiyor.

Muhabir: Selçuk Acar

MFK