Nijerya’da yüzlerce öğrenci Türkiye’den yardımlarla okuyor

Türk hayırseverlerin yardımıyla başkent Abuja’da kurulan Dar’ul Envar Uluslararası Türk Okulu, 256 öğrenciye umut oldu.

Eklenme: 6 Aralık 2017 - 11:25 / Son Güncelleme: 6 Aralık 2017 - 11:25 / Editör: Büşra Kılıç

Nijerya’nın Abuja şehrinde faaliyet gösteren 256 kişilik Dar’ul Envar Uluslararası Türk Okulu Türkiye’den gönderilen yardımlarla faaliyetlerine devam ediyor.

Adamder Derneği ve Abuja-İstanbul Dostluk Derneği Temsilcisi Fatih Emin Danışan, inşaatından öğrencilere verilen kitaplara kadar Türkiye’deki yardımseverlerin desteğiyle eğitim veren okulla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Okulun bu eğitim-öğretim döneminde faaliyete geçtiğini ifade eden Danışan, “Okulumuzda 6 sınıf ve 256 öğrenci bulunmakta ve her sınıf için ayrı öğretmenlerimiz görev yapıyor. Öğrenciler sabahtan öğlene kadar normal müfredatta dersler görüyor ve öğle namazını kılıp evlerine gidiyor.” dedi.

Danışan, okulun Nijerya kanunlarına uygun şekilde faaliyet yürüttüğünün altını çizerek müfredatta matematik, İngilizce gibi derslerin yanında İslami derslerinin de verildiğini sözlerine ekledi.

Eğitim için 10 kilometre yolculuk

Okulun Abuja’nın Pape bölgesinde olduğunu dile getiren Danışan, “Pape bölgesinde Müslümanların gidebileceği başka okul bulunmamaktaydı. Bu nedenle küçük yaştaki öğrencilerimiz kilometrelerce öteden geliyor, hatta bazı öğrencilerimiz sadece okuyabilmek için 10 kilometre yol yürüyerek buraya geliyor.” diye konuştu.

Okulun tüm ihtiyaçlarının yardımlarla karşılandığını aktaran Danışan şunları dile getirdi:

“Buradaki insanlar çok fakir, birçok öğrencimiz de yetim, bu nedenle okula gidecekleri paraları yok. Okulumuzun inşaatı Türkiye’deki hayırseverler tarafından yapıldı, öğretmenlerin maaşları, çocukların üniforma ve kitapları aynı şekilde Türkler tarafından karşılanıyor. Öğrencilerimizin üniformaları da hazırlıyoruz, en kısa zamanda okul üniformalarına kavuşacaklar.”

15 Temmuz şehidi adına su kuyusu

Gelecekte okulun yanına 50 kişilik yetimhane de inşa edeceklerini aktaran Danışan, Nijerya’da çok sayıdaki yetim için de bir yetimhane projeleri olduğunu belirtti.

Danışan, okul içinde 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’da şehit olan Mustafa Avcu adına, hem öğrencilerin hem de bölge halkının hizmetinde bir suyu kuyusu açtıklarını dile getirdi.

Fatih Emin Danışan, “Bu bölgeye ilk geldiğimizde ve yardım dağıtmaya başladığımızda Nijeryalı yaşlı biri yanımıza geldi. Müslüman olduğumuzu öğrenen Nijeryalı bize ‘çok geç kaldınız, yardım için ilk gelen Müslümanlar sizsiniz’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Okul müdürü Ebubekir Süleyman ise okuldaki öğrencilerin yaşadıkları toplum için faydalı bireyler olmasının en büyük temennileri olduğunu söyledi.

Süleyman yardımsever Türklere teşekkür ederek “Bu insanlar buraya herhangi bir maddi çıkarı olmadan geldiler ve burdaki ihtiyaç sahibi insanlara, öğrencilere yardım ediyorlar.” dedi.

AA