Nohutta vergi indirimi esnafı mutlu etmedi

Bu sene nohut üretimi düşük şekilde sonuçlanınca nohut fiyatları 3 buçuk liradan 12 liraya kadar çıktı. Ekonomi Bakanlığı bu fiyat artışını önlemek için ithal nohuttan vergi almamayı kararlaştırdı. Ancak esnaf ithal edilen nohudun döviz ile Türkiye’ye gelmesinden dolayı alınan bu kararın bir faydası olmayacağı ifade etti.

Eklenme: 17 Mart 2017 - 08:44 / Son Güncelleme: 17 Mart 2017 - 8:44 / Editör: Büşra Kılıç

Recep ALTAY- Elazığ Fırat Gazetesi- Ülkemizde son günlerde nohut fiyatlarında gözle görünür bir artış meydana geldi. Nohuttaki bu artış özellikle leblebi üreticilerini zora soktu. Bu durum vatandaşın alım gücünü etkilerken, esnafı da satış yapamamasından dolayı mağdur etti.

Tüm bu gelişmelerin üzerine yetkili kuruluşlar devreye girdi. Nohuttaki bu artış nedeniyle ithal nohuttan gümrük vergisinin kaldırılmasına yönelik çalışmalar başlattı. Ekonomi Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda 1 temmuza kadar nohuttan alınan gümrük vergisinin kaldırılmasına karar verildi. Ancak bu uygulama esnafı tatmin etmedi.

‘BUNLAR KALICI ÇÖZÜMLER DEĞİL’

Vatandaşın ekonomik gücünün yetmediğinden dolayı nohut üretimi yapamadığından yakınan Esnaf, Nihat Kılıç, “Fiyatlarda bundan daha önce bir artış oluyordu ancak 3 lira iken en fazla 5 lira oluyordu. Ama son dönemlerde çok fahiş oranlarda zam geldi. Şuan nohut 12 lira civarında satılıyor. Ancak halkın zaten alım gücü belli. Bu fiyatlardan nohut alamaz. Normalde esnaf ürünün pahalı olmasına sevinir. Ama vatandaş nohudu almayınca yaptığınız işten de kazancınız olmuyor. 1 temmuza kadar ithal edilen nohutta vergi muafiyeti olacakmış. Ama bu zaten döviz üzerinden olacağı için çok cüzi miktarda bir düşüş olur. Bunlar ise kalıcı çözümler değil. Çiftçiye sulamadan tutun hasat döneminin sonuna kadar yardım edilmesi gerekir. Aynı olay buğday içinde geçerli vatandaş bunun ekimini yapıyor. Bunun tohumu, gübresi, hasat aşaması bunların hepsi masraf durum böyle olunca vatandaş üretimden vazgeçiyor” şeklinde konuştu.

‘DÖVİZLE YAPILAN ALIMIN GETİRİSİ OLMAZ’

Bazı kurumların nohuttaki fiyat artışına müdahale etmek için ithal edilen nohuttan gümrük vergisi almayacağını açıklayan Ömer Yıldız ise, “ Bunun ne bize ne de vatandaşa getirisi çok olmayacaktır. Çünkü 12 lira olan nohut bize en fazla 10 liraya gelecektir. Dövizle bir alım gerçekleştiğinden dolayı hissedilebilir bir etkisi olmayacaktır. Bu tarz önlemler almaktan ziyade Ülkemizde bu işin üretimi yapan vatandaşların üretim şartlarını kolaylaştırırsak çok daha kalıcı bir çözüm olur. Bunun haricinde bir iki liralık düşüş vatandaşı etkilemez. Çünkü alan kişi bu rakam farkına bakmadan zaten ürünü alacaktır” diye aktardı.