Nüfus artıyor, taksici artmıyor

Konya’da çalışan Otogar Taksi Kooperatifi şoförlerinden Mustafa Erciş, taksici esnafının zorda olduğunu ifade ederek, Konyalıların kapısında durak ismi olmayan taksilere binmemesini istedi.Kaynak: Nüfus artıyor, taksici artmıyor.

Eklenme: 17 Kasım 2016 - 16:53 / Son Güncelleme: 17 Kasım 2016 - 16:53 / Editör: Büşra Kılıç

Mehmet GÜNNAR- Konya’nın Sesi Gazetesi- Konya’da sayıları 690 olan taksicilerin sorunlarını dinledik. İşlerin diğer illere göre durgun devam ettiğini ifade eden taksiciler, taksimetre fiyatlarının uygun olduğunu dile getirdiler. Yaz aylarında turizm canlandığından dolayı işlerin daha iyi olduğunu söyleyen Nalçacı Caddesi 26 No’lu Otogar Taksi şoförlerinden Mustafa Erciş, “Taksicilik mesleği Konya’da giderek azalıyor. Ulaşım kolay olduğu için taksi kültürü beklenilen kadar gelişmiş değil. Şu an Konya genelinde 690 taksi çalışıyor. Diğer illere göre taksi sayısı neredeyse yarı yarıya az.  Nüfus artmasına rağmen taksi sayısında artış yok. İş yoğunluğumuz genelde sabah ve akşam iş saatlerinde daha fazla. Geri kalan zamanlarda nadir iş oluyor. Çalışanlar genellikle emekli insanlardır. Konya’da taksiciler zor durumda” dedi. Erciş, 2010 senesinde senelik sigortalarının 300 lira iken şu an 3 bin lira olduğunu belirterek, “Türkiye genelinde İstanbul’dan sonra en ucuz tarife Konya’da. Kilometrede 2.75 lira ücretimiz var. Büyükşehirlerde gündüz ve gece tarifesi yok. Tek tarife üzerinden hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Korsan taksi uyarısı

Taksi plakalarının T ve TT olduğunu, vatandaşlara bu plakaların haricinde hiçbir taksiye binmemelerini tavsiye eden Erciş, “Araçlarımıza binen bütün müşterilerimiz sigortalıdır. Müşterilere önerimiz binmeden önde taksinin plakalarına baksınlar. Kapısında durak ismi olmayan taksilere binmesinler. Ücretlerini öderken ne kadar tuttuysa fişlerini istemeyi unutmasın. Bu fişlerde bindiği taksinin plakası ve hangi duraktan olduğu yazar. Bir sorunla karşılaşıldığı zaman duraklara bu bilgilerle şikâyetlerini yapabilirler” ifadelerini kullandı.