Numan Kurtulmuş’tan ‘Başkanlık’ açıklaması

Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, MHP lideri Bahçeli’nin son açıklamaları üzerinden ‘Başkanlık sistemi’ tartışmalarını değerlendirdi.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 15:49 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 15:49 / Editör: Ferhat Esnek

ANKARA – Başkanlık sisteminin, MHP Lideri Bahçeli’nin gündeme getirmesiyle bir kez daha sıcak gündemin içerisine girdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Herhangi bir şekilde bir metin parlamentoya gittiği zaman rahatlıkla 330’un çok üzerinde bir sonucun çıkacağını görüyorum” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan ve değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, başkanlık sistemi konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine bunun 1980’lerden sonra yoğun bir şekilde konuşulduğunu anımsattı.

Başkanlık sistemiyle ilgili görüşlerinin son derece net olduğunu dile getiren Kurtulmuş, Türkiye’de birtakım yapısal değişikliklerin yapılmasını başından itibaren zorunlu gördüklerini anlattı.
Başkanlık sisteminin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirmesiyle bir kez daha sıcak gündemin içerisine girdiğini belirten Kurtulmuş, “Bu konu önümüzdeki günlerde tartışılır. Bizim temennimiz, bütün siyasi partilerin bu konuyla ilgili görüşlerini ortaya koymasıdır. Kamuoyunun, parlamentonun gerçekten iyi bir tartışmayla etkin bir yürütme sisteminin parçası olarak, başkanlık modeli etrafında yoğunlaşması. Sonuç itibarIyla biz millet için böyle olacağını, milletin seçilmiş unsurları olarak böyle olmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz ama kararı verecek olan millettir. Yani parlamentoya kısa süre içerisinde giderse, 367’ye ulaşırsa bile biz bunun millete götürülüp, millete sorulmasının en doğru yol olduğu kanaatindeyiz. Zaten 330-367 arasında alırsak mecburen bir referandum olacaktır. Dolayısıyla yolumuz, yöntemimiz bellidir. Herkes samimiyetle bu konu üzerinde görüşlerini ortaya çıkarsın” açıklamasında bulundu.
Bu konuda yanlış anlaşılmaların da olduğunu ifade eden Kurtulmuş, başkanlık sistemi deyince federal sistemin gündeme geldiğine dikkati çekti. Kurtulmuş, düşündükleri başkanlık sisteminin içerisinde federal sistem diye bir şey olmadığının altını çizdi.

“Başkanlık sistemi olunca seçilmiş bir parlamento olmayacakmış, parlamentonun alternatifi başkanlık sistemiymiş” şeklinde yanlış anlaşılmaların da olduğunu anlatan Kurtulmuş, bunun doğru olmadığını vurguladı.

Bir gazetecinin, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bahçeli ile yaptığı görüşmenin detayları ve “330 endişesi taşırsanız, yine de Meclis’e getirir misiniz?” sorusu üzerine Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bizim bu konudaki tavrımız net ve açık. Gördüğüm kadarıyla Sayın Bahçeli de kendi stratejisini açık bir şekilde ortaya koyuyor, görüşlerini ifade ediyor. ‘Getirin metninizi görelim’ diyor. Dolayısıyla herhangi bir şekilde bir metin parlamentoya gittiği zaman buradan ben rahatlıkla 330’un çok üzerinde bir sonucun çıkacağını görüyorum. Bu, kapalı kapılar ardından pazarlık yapılacak bir mesele değil, kamuoyu önünde konuşulacak bir meseledir.”

Kurtulmuş, başkanlık seçimi zamanlamasının teknik bir iş olduğunu, bunun açık bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Kurtulmuş, CHP ve HDP’nin pozisyonunu açıkça ortaya koymalarının da bu süreci hızlandıracağını, bu konuda AK Parti’den fire çıkmayacağını bildirdi.

Bahçeli’nin tavrına ilişkin soruya ise Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bahçeli’nin tavrı çok net, çok açık. Meseleye kapalı kapılar ardından ‘Başbakanla Bahçeli ne görüştü’ diye bakmaya gerek yok. Tavrını açık bir şekilde ortaya koyuyor, bu meselenin fiilen artık çözülmesi gerektiği yönünde kanaat belirtiyor. Ben şimdiye kadarki tanıdığımız Bahçeli tavrından da bunun tersi bir şey çıkacağını tahmin etmiyorum” karşılığını verdi.