Nusaybin halkı ilçeyi terk ediyor

Terör olayları vatandaşları zor durumda bıraktı.MARDİN (AA) – Nusaybin Kaymakamlığınca ilçede artan terör olayları nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının yeniden tesis edilebilmesi için 13 Kasım’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının 11 mahallede 08.00 ile 16.00 saatleri arasında kaldırıldığını öğrenen vatandaşlar evlerinden çıkarak ilk olarak terör saldırılarının yoğun yaşandığı […]

Eklenme: 21 Kasım 2015 - 16:16 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:13 / Editör: BIK

Terör olayları vatandaşları zor durumda bıraktı.MARDİN (AA) – Nusaybin Kaymakamlığınca ilçede artan terör olayları nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının yeniden tesis edilebilmesi için 13 Kasım’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının 11 mahallede 08.00 ile 16.00 saatleri arasında kaldırıldığını öğrenen vatandaşlar evlerinden çıkarak ilk olarak terör saldırılarının yoğun yaşandığı mahallelerdeki yakınlarını ziyaret etti.

İlçeden göç ediyorlar

Mahalle sakinleri daha sonra gıda ihtiyaçlarını karşılamak için gittikleri fırın, market ve manavların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Terör saldırılarının elektrik ve su hatlarına zarar vermesi sonucu kaloriferlerin çalışmaması nedeniyle bazı vatandaşlar soğuktan korunmak için kömür sobası alıyor.

Terör saldırılarından endişe duyan bazı vatandaşların yanlarına aldıkları valiz ve bazı eşyalarla evlerini terk etmek zorunda kaldığı görüldü.

Telefon ve lambaları güçlükle şarj etmişler

Elektrik kesintisi nedeniyle telefon ve lambaları güçlükle şarj eden vatandaşların kullandıkları yöntemler dikkati çekti.

Vatandaşlardan bazıları cep telefonu ve lambalarını araçların aküleriyle, mahalledeki jeneratörle, bazıları da çocuklarının oyuncaklarına ait akülerle şarj etmeye çalıştı.

“Çocuklara hikaye anlattık”

Aydın Yürek 9 gün boyunca evde hasta anne ve babasına baktığını söyledi.

Bu süreçte en çok çocukların mağdur olduğunu ifade eden Yürek, “9 gün boyunca evde kaldık. Çocuklar çok sıkıldı. Onlara roman okuduk, hikaye anlattık. Çocukları battaniyelerin altında uyutmaya çalıştık” diye konuştu.

Kemal Doğan, en çok elektrik ve su kesintisi nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını kaydetti.

Yasak süresince çocukların da evde sıkıldığını aktaran Doğan, “Top oynayıp, hikaye okuyarak onları oyalamaya çalıştık. Elektrik sıkıntısı nedeniyle telefonlarımızı araçların aküsüyle şarj edip, iletişimimizi bu şekilde sağlamaya çalışıyorduk” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Mehmet Arif Altunkaynak

MFK