Obama, Antalya’da basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’ndan sonra ABD Başkanı Obama da açıkladı.ANTALYA (AA / bik.gov.tr) – ABD Başkanı Barack Obama, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Antalya’da basın toplantısı düzenledi. Obama, “Paris’teki saldırılardan sonra DAEŞ’e karşı mücadelenizde strateji değişikliği olacak mı?” sorusu üzerine, “Askeri anlamda yaptıklarımızı hızlandırmayı sürdürüyoruz. Sahada da etkili ortaklar buluyoruz ve onlarla yakından çalışıyoruz. Bu koordinasyonu […]

Eklenme: 16 Kasım 2015 - 18:33 / Son Güncelleme: 16 Kasım 2015 - 18:33 / Editör: BIK

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’ndan sonra ABD Başkanı Obama da açıkladı.ANTALYA (AA / bik.gov.tr) – ABD Başkanı Barack Obama, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Antalya’da basın toplantısı düzenledi.

Obama, “Paris’teki saldırılardan sonra DAEŞ’e karşı mücadelenizde strateji değişikliği olacak mı?” sorusu üzerine, “Askeri anlamda yaptıklarımızı hızlandırmayı sürdürüyoruz. Sahada da etkili ortaklar buluyoruz ve onlarla yakından çalışıyoruz. Bu koordinasyonu sağlamaları için zaten özel kuvvetler ekibine yetki verdim” dedi.

Ortaya koydukları stratejiyi yoğunlaştıracaklarını ifade eden Obama, şöyle konuştu:

“Sahaya çok sayıda asker göndermemiz gerektiğini söyleyen bazı kişiler oldu. Dünyadaki en iyi orduya sahip olduğumuzu unutmayın. Ben bu orduya yıllardır liderlik yapıyorum, çeşitli seçenekleri tartışıyorum. Bunun bir hata olacağı sadece benim görüşüm değil, sivil ve askeri danışmanlarım da aynı görüşü paylaşıyor. Ordumuz Musul, Rakka ya da Ramadi’ye gidemez ve geçici olarak DAEŞ’i temizleyemez diye söylemiyorum. Daha önce gördüklerimizin tekrarını görebiliriz diye söylüyorum. Eğer kapsayıcı bir yönetim isteyen, ideolojik aşırıcılıkları öteleyen yerel halkı yanınıza almazsanız, bunlar yeniden ortaya çıkacaktır. Tabii bu ülkeleri gidip kalıcı olarak işgal etmezseniz. Diyelim ki Suriye’ye 50 bin asker göndermeye karar verdik. Yemen’den kaynaklanan bir terör saldırısı olursa ne olacak? Oraya da mı asker göndereceğiz? Ya da Libya’ya? Veya Doğu Asya’da ya da Kuzey Afrika’da başka bir yerde faaliyet gösteren bir terör örgütü olursa ne olacak? Bu nedenle bir strateji sürdürülebilir olmalı.”

Obama, G20’de teröre karşı birlik içinde durdukları yönünde sarsılmaz bir mesaj verdiklerini söyledi.

Suriye’de diplomatik çözüm noktasında, hala taraflar arasında Suriye Devlet Başkanı Esed’in durumu konusunda farklılıklar bulunduğunu belirten Obama, “Bizim görüşümüz hala onun Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığı yönünde” dedi.

ABD Başkanı Obama, DAEŞ ile mücadelede “güvenli veya uçuşa yasak bölge”nin “amaca zarar verici” olduğunu belirterek böylesi bir alan kurmanın saha operasyonu gerektireceğini söyledi.

ABD Başkanı Obama, “(Suriyeli sığınmacılara) kalbimizi kapatmamalıyız. Kimse Türkiye kadar sığınmacı yükü taşımıyor” dedi.

Anadolu Ajansı

AMT