Obama’ya göre dünyanın Süper Gücü artık ABD değil

Artık görevde son günlerini sayan ABD Başkanı Barack Obama, ‘askeri süper güç’ olarak nitelendirdiği Rusya’nın bölgede ve dünyanın genelinde etkisi olduğunu söyledi.

Eklenme: 18 Kasım 2016 - 08:42 / Son Güncelleme: 18 Kasım 2016 - 8:50 / Editör: Ferhat Esnek
ABD Başkanı Barack Obama (fotoğrafta), resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’le birlikte ortak bir basın açıklaması düzenleyen Obama, “Rusya, önemli bir ülke, askeri bir süper güç. Bölgede ve dünyanın genelinde etkisi var” dedi.

Obama, ABD’nin dünyadaki ana problemlerin çözümü yolunda Rusya’yla birlikte çalışmaya istekli olduğunu ifade etti.

PUTİN DE “ABD TEK SÜPER GÜÇ” DEMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz Haziran ayında Saint Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu’nda, “ABD büyük bir güç. Şu anda muhtemelen dünyanın tek süper gücü. Bunu kabul ediyoruz. ABD ile çalışmak istiyoruz ve buna hazırız” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama (solda), resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel (sağda) ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Barack Obama (solda), resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’nın başkenti Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel (sağda) ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.