ÖĞ-DER Öğretmen Günü’nü kutladı

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Antalya Şube Başkanı Ebubekir Özsarı, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 24 Kasım 2016 - 08:56 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 8:56 / Editör: Büşra Kılıç

Berkan BALKIÇ- Antalya Hilal Gazetesi- İlk emri “oku” olan bir dinin mensupları olan öğretmenlerin tüm insanları ilim ve irfanla donatma görevini ifa etmek durumunda olduklarını belirten Özsarı, bunun ulvi olmakla birlikte zor ve sorumluluk yükleyen bir görev olduğunu söyledi. İmanlı ve şuurlu olmanın bu görevde aranacak en büyük özellik olduğunu anlatan Özsarı, “İmanlı ve şuurlu öğretmenlerin bir araya gelmesiyle oluşan Şuurlu Öğretmenler Derneği ıslah etme görevini yerine getirmektedir. Bizler kalkınmanın tek yönlü olarak asla yeterli olmayacağını, aynı zamanda manevi kalkınmayı da beraberinde ilke edinilmesi gerektiğini savunmaktayız. Bu yüzden önce ahlak ve maneviyat bayrağını açmış ve bu uğurda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” diye konuştu.

‘HUZUR VE SAADET İÇİN 3 HUSUS’

Öğretmenlerin ve öğrencilerin en çok ahlak ve maneviyata ihtiyacı olduklarının altını çizen Özsarı, Merhum Necmettin Erbakan’ın huzur ve saadet için yerine getirilmesi gereken 3 hususu hatırlattı. Bunları; “İslamsız saadet olmaz, huzur ve mutluluğun ilk şartı Müslüman olmak. Şuurlu Müslüman olmak. İyiliklerin yaygınlaşması, kötülüklerin ortadan kaldırılması için çalışılmasıdır” şeklinde sıralayan Ebubekir Özsarı, “Bu hususların gerçekleşmesiyle ancak toplum yaşanabilir bir ortama kavuşur. Tüm bunların yanında bugün öğretmenlerimiz hak ettiği bir saygınlığa sahip değiller. Maddi açıdan maalesef çalışmasının karşılığını tam anlamıyla alamamakta ve müreffeh bir yaşama sahip değillerdir. Bugün öğretmenlerimizin aldıkları maaş fakirlik sınırının altındadır. Bu durum aynı zamanda toplumda öğretmenlerimiz yeterli bir saygınlığa sahip olamamasına da sebep olmakta. Bu durum derhal iyileştirilmelidir. Ayrıca bugün öğretmen olma hayali ile binlerce öğretmen adayı kardeşimiz atama beklemektedir. FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan ve öğretmenlikten atılanların yerine fakülteyi bitiren öğretmen adayların ataması yapılması gerekirken, diğer kurumlardaki memurların kadro değişikliği ile bu ihtiyacı karşılayacak olması asla kabul edilemez. Öğretmenlik mesleği pedagojik formasyon gerektiren saygın ve özveri gerektiren bir meslektir. Bu yanlıştan da hemen dönülmelidir” diye konuştu.

ÖĞ-DER Antalya Şube Başkanı Ebubekir Özsarı, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak hayırlı çalışmalar yapmalarını diledi.