Öğrenciler sokak kedisine sahip çıktı

Sivas merkeze bağlı Gümüşdere köyündeki ilkokul öğrencileri, sokakta bulup “Fırfır” adını verdikleri kedi için kartondan kulübe yaptı.

Eklenme: 6 Aralık 2017 - 10:31 / Son Güncelleme: 6 Aralık 2017 - 10:31 / Editör: Büşra Kılıç

Sivas merkeze bağlı Gümüşdere köyündeki ilkokul öğrencileri, sahiplendikleri sokak kedisiyle beslenmelerini paylaşıyor.

Gümüşdere İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri, sokakta buldukları ve “Fırfır” adını verdikleri kediyi sahiplendi. Kedi için okul bahçesinde öğretmenleri İbrahim Eyertaş ile kartondan kulübe yapan öğrenciler, her gün süt ve yiyecek verdikleri kediyi yalnız bırakmıyor.

Teneffüslerin büyük bölümünde Fırfır ile ilgilenen öğrenciler, onunla beslenmelerini de paylaşıyor.

Okul Müdürü Osman Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin sokak hayvanlarına yönelik şiddet haberlerinden çok etkilendiklerini söyledi.

Bu nedenle öğrencilerin köyde buldukları bir kediyi okula getirdiğini anlatan Yılmaz, “Öğrencilerimiz, İbrahim öğretmenimizin yardımıyla Fırfır için kulübe yaptı. Her gün evden getirdikleri yiyeceklerle minik kediyi besliyorlar. Bazı öğrencilerimiz beslenmelerini Fırfır ile paylaşarak hayvanlara eziyet edenlere en güzel cevabı veriyor.” diye konuştu.

Yılmaz, öğrencilerin bu davranışıyla gurur duyduğunu dile getirerek, “Hayvan sevgisi çocukların duygusal ve sosyal gelişimine katkı sağlar. Çocuğun çıkar gözetmeden bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve bakımını üstlenerek sorumluluk alması çok güzel bir davranış. Hayvan sevgisi çocukların kendine saygı ve öz güvenini artırdığı gibi empati yapmayı öğretir. Çocuk, aile bireyleri ve sosyal çevresiyle ilişkilerini geliştirir. Böyle güzel bir davranış sergileyerek, bizlere örnek olan öğrencilerimizi ve öğretmenimizi canı gönülden kutluyor, her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

AA