OHAL ne zaman kalkacak? Yıldırım açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğiyle ilgili referanduma gitmeden önce olağanüstü halin kaldırılacağını açıkladı.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 10:04 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 10:04 / Editör: Ferhat Esnek

Başbakan Binali Yıldırım, Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge’ye gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından 21 Temmuz’da ilan edilen, 19 Ekim’de 90 günlüğüne uzatılan OHAL’in, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliğine dair referanduma gidilmeden önce kaldırılacağını söyledi.

‘OHAL’DE SEÇİME GİDİLDİ’ DEDİRTMEYİZ

19 Ocakta son bulacak OHAL hakkında “2017’ye girer girmez kaldırılacak diye bir şey yok” diyen Yıldırım, “Şimdi, referandum olması halinde, elbette kimseye, ‘OHAL altında seçime gidildi… OHAL şartlarında referandum yapıldı’ gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz. Bu nedenle referandum öncesi OHAL kaldırılır diye düşünüyorum” dedi.

TL KARŞILIĞI ALINACAK

Dövizdeki dalgalanmalara karşı kamu kuruluşlarındaki ödemelerin TL üzerinden tahsil edileceğini söyleyen Yıldırım.”Mesela futbol yayın ihalesi. Digiturk… Bu para dolar olarak değil, TL karşılığı olarak tahsis edilecek. Yine TMSF’nin alacakları var. Bunlar da döviz üzerinden değil, TL karşılığı olarak alınacak. Özelleştirmeler var. Bazı elektrik ihaleleri, santrallar… Benzeri döviz üzerinden yapılacak tahsilatları TL karşılığı alacağız.” dedi