Ölümsüzlük meyvesi

Demirci’nin yaygın tarım ürünlerinden olan hünnap meyvesi hakkında bilgi veren Sadık Doğramacı, “Hünnap, ölümsüzlük meyvesi olarak bilinir. Alternatif tıpta kullanılır” dedi.

Eklenme: 14 Kasım 2018 - 11:56 / Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 - 11:56 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Demirci’nin köylerinde üretilen yöresel ve doğal ürünleri, tüketiciyle buluşturan Sadık Doğramacı, Demirci’nin ürünlerini tanıtmayı amaçlıyor.
Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Sadık Doğramacı’nın tarımsal faaliyetleri ve ürünlerine dikkati çekti.
Hünnap, kestane, ceviz gibi tarımsal ürünlerin Demirci’de üretildiğini söyleyen Doğramacı, “Ben emekli ingilizce öğretmeniyim. Emekli olduktan sonra çektiğim fotoğraflarla Demirci’nin ürünlerini tanıtmaya başladım. Amacım, Demirci’de üreticilerin ürettiği ürünleri tanıtabilmek. Tanıttığımız ürünler, Demirci’nin köylerindeki yöresel ve doğal ürünler. Fenni gübre ve ilaç kullanılmayan ürünler” dedi.
Demirci’de üretilen bir meyve olan Hünnap hakkında bilgi veren Doğramacı, şunları söyledi; “Hünnap, ölümsüzlük meyvesi olarak bilinir. Alternatif tıpta kullanılır. Enerji verir.”

Yılda 200-250 ton hünnap üretiliyor
Demirci’de yılda 200-250 ton hünnap üretildiğinden söz eden Doğramacı, hünnabın düşük kalorili, enerji yönünden zengin bir meyve olduğunu dile getirerek, özellikle kilo verme konusunda önemli ve destekleyici olduğunu söyledi.
“Hünnap, içerisindeki A ve bolca C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücudu hastalıklara karşı koruyor” diyen Doğramacı, “Hünnap, içerisinde bulunan ve niyasin olarak bilinen B3 vitamini sayesinde kan dolaşımının düzenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor” diye konuştu.
Hünnap, sinir sistemi fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlıyor
Doğramacı, hünnabın yine B3 vitamini sayesinde sinir sistemi fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkı sağladığını belirtti.
Hünnabın güçlü antioksidan özelliğine sahip olduğuna değinen Doğramacı, “Bu özelliği sayesinde karaciğer rahatsızlıklarından çeşitli kanser türlerine kadar birçok hastalığın iyileşme sürecine olumlu etkisi var. Hünnap meyvesinin antioksidan özelliği cilt sağlığını koruma ve cildi güzelleştirme konusunda önemli katkılar sağlıyor” dedi.

Kalp ve damar sağlığını destekleyici etkiye sahip
Hünnabın sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına da katkı sağladığından söz eden Doğramacı, içindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik ve kas gelişiminde önemli rol oynadığını belirtti.
“Hünnap aynı zamanda vücuda enerji vererek, yorgunluk ve halsizlik gibi durumların giderilmesine yardımcı olarak, kişinin zinde hissetmesini sağlıyor” diyen Doğramacı, hünnabın içerisinde bulunan bol miktarda potasyumun kalp ve damar sağlığını destekleyici etki gösterdiğini sözlerine ekledi.

TİCARİ HAYAT GAZETESİ