“Ömer Bin Hattab” izleyiciyle buluştu

Oyuncu Ndong:”Rolümde ezan okuyacağım için çok heyecanlandım.Peygamber Efendimiz ölünce,bana ‘ezan oku’ diyorlar.O an,gerçekten Peygamber Efendimiz ölmüş gibi hüzün yaşıyorum”İSTANBUL (AA) – Fevzi Erden’in yönettiği ve İslam halifelerinden Hz. Ömer’in yaşamını ele alan “Ömer Bin Hattab”, tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki gösterimin ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Erden, yönetmen olarak, oyunun son sahnesinde izleyicinin […]

Eklenme: 6 Kasım 2015 - 09:23 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: BIK

Oyuncu Ndong:”Rolümde ezan okuyacağım için çok heyecanlandım.Peygamber Efendimiz ölünce,bana ‘ezan oku’ diyorlar.O an,gerçekten Peygamber Efendimiz ölmüş gibi hüzün yaşıyorum”İSTANBUL (AA) – Fevzi Erden’in yönettiği ve İslam halifelerinden Hz. Ömer’in yaşamını ele alan “Ömer Bin Hattab”, tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki gösterimin ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Erden, yönetmen olarak, oyunun son sahnesinde izleyicinin tepkisi üzerine oyunun beğenilip beğenilmediğine karar verdiğini ifade ederek, “Bazı sahnelerde, izleyicilerin hayatlarında ilk defa gördüğü karakterleri hemen telefonla çekmek istemeleri, benim hoşuma gitti. Bu biraz teknoloji ile alakalı. Aslında bir yönetmenin bundan huzursuz olması gerekiyor” diye konuştu.

Daha önce tiyatroda, Hazreti Ömer’in canlandırıldığını ancak Hazreti Ebubekir karakterinin ilk olduğuna işaret eden Fevzi Erden, şunları kaydetti:

Biz Hazreti Ebubekir dönemine Hazreti Ömer’i de dahil ediyoruz. Çünkü ikisi de farklı düşünen insanlar. İki farklı düşüncedeki insanın birbiriyle diyalogları çok önemli. ‘Yanlış bir karar almışsın ey Ebubekir’ diyen Hazreti Ömer ve ‘Sana daha önce de söylemiştim ey Hattab’ın oğlu, bu göreve sen benden daha layıksın’ diyen, Hazreti Ebubekir. Birbirleriyle bu şekilde, sürekli diyalog halindeler. Günümüz siyasetinde düşündüğümüz zaman, çok zor rastlanan bir şey olduğu için, o anlamda iki önemli roldeki insanı oyuna yansıtmayı doğru buldum.”

Nwachukwu: “Müslüman olduğumda, insanlar beni kucaklıyor”

Oyunda “Vahşi Bin Harb” rolünü canlandıran Nijeryalı oyuncu Chid Nwachukwu, beş yıldır Türkiye’de yaşadığını aktararak, rol kendisine teklif edildiğinde, hem mutlu hem de tedirgin olduğunu söyledi.

Hıristiyan olduğunu belirten Nwachukwu, “Rolümde de önce Hıristiyanım ve Hazreti Hamza’yı öldürüyorum. Sonra da Müslüman oluyorum. Beni rolümde en çok etkileyen kısım burası. Müslüman olduğumda, insanların beni kucaklamasından çok etkileniyorum. Sahnede oynarken, İslam’ın çok geniş ve bağışlayıcı bir din olduğunu hissediyorum” diye konuştu.

İslam’da ilk ezan okuyan “Hazreti Bilal”i canlandıran Raymond Ndong da “Üç yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Gabon’da oyunculuk eğitimine başlamıştım. Türkiye’ye gelince devam ettim. İstanbul Medya Akademisi’nden mezun oldum. Rol bana geldiğinde çok sevindim” dedi.

Ndong, hayatı boyunca ezan okumadığına dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

Rolümde ezan okuyacağım için çok heyecanlandım. Günlerce arkadaşlarımla çalıştık. Rolüm gereği Türkiye’dekinden farklı bir makamda okuyorum ezanı. Sahnede oynarken, Peygamber Efendimiz ölünce, bana ‘ezan oku’ diyorlar. O an, gerçekten Peygamber Efendimiz ölmüş gibi hüzün yaşıyorum. Gözlerimde gerçekten yaşlar birikiyor ve ezanı çok duygulanarak ve hissederek okuyorum.

Karat Kültür Sanat tarafından hazırlanan oyun, Hazreti Ömer’in halife olmadan önce ve sonra olaylara bakışı ve hayatla ilgili düşüncelerini ele alıyor.

Oyunda, Hazreti Ömer’i Suat Tanır, Hazreti Ebubekir’i Kıvılcım Kaya, Hazreti Osman’ı Fatih Tezol, Hazreti Ali’yi Mehmet Oğuzhan İmert, Abdurrahman bin Avf’ı ise Murat Kocacık canlandırıyor.

Muhabir: Saliha Özdemir

MU