Onlar Müslümansa ben değilim!

Charlie Hebdo baskınının herhangi bir açıklamasını bulamıyorum. Neyi çözmüş bu çocuklar? Pardon bu katiller! Hiçbir şeyi! Her şeyi daha kötü hale getirdiler. Haberin devamı…Siz, İslam’ı şiddetle bağdaştırabilenlerden misiniz? -Bağdaştırmak istemeyenlerdenim. İslam ilk doğduğunda, okla, kılıçla bir savaş ortamı vardı. Müslümanlar bir saldırıya maruz kaldılar ve savaştılar. Kuran-ı Kerim’de de hadislerde de bunu görüyoruz. Ama bu […]

Eklenme: 11 Ocak 2015 - 12:07 / Son Güncelleme: 11 Ocak 2015 - 12:07 / Editör: BIK

Charlie Hebdo baskınının herhangi bir açıklamasını bulamıyorum. Neyi çözmüş bu çocuklar? Pardon bu katiller! Hiçbir şeyi! Her şeyi daha kötü hale getirdiler. Haberin devamı…Siz, İslam’ı şiddetle bağdaştırabilenlerden misiniz?

-Bağdaştırmak istemeyenlerdenim. İslam ilk doğduğunda, okla, kılıçla bir savaş ortamı vardı. Müslümanlar bir saldırıya maruz kaldılar ve savaştılar. Kuran-ı Kerim’de de hadislerde de bunu görüyoruz. Ama bu yüzden , Müslümanlar savaşçı bir kavim olmak mecburiyetinde değil!

Charlie Hebdo baskınının her hangi bir açıklaması olabilir mi?

-Ben hiçbir açıklamasını bulamıyorum. Neyi çözmüş oldu bu çocuklar? Çocuk bile dememek gerekiyor, neyi çözmüş oldu bu katiller? Hiçbir şeyi! Her şeyi daha kötü hale getirdiler!

“Onlar da Müslümanlığa hakaret etmeselerdi” demek yeterli mi?

-Hayır değil. Bu hakaret meselesi çok bıçak sırtı bir şey. Birçok Müslüman için eleştiri ve hakaret arasında bir ayrım yok. Eleştiri tarzınız biraz onların alışık olmadığı bir tarz ise bunu rahatlıkla hakaret olarak algılayabiliyorlar.

Neden böyle?

-Bilmiyorum.

İfade özgürlüğüne karşı, büyük eylemler hep siyasi İslam’dan geliyor. Neden?

-Birçok Müslüman da şöyle düşünüyor: Onlar Müslümansa, ben değilim! Ki ben de öyle düşünüyorum. ‘Müslümanlar’ diye genellemek hata yani. Ben böyle bir İslami anlayışı kabul etmiyorum. Ama şu da var: 11 Eylül’ü kimin yaptığını hâlâ bilmiyoruz. Çok ikna edici açıklamalar yapılmadı. Buna karşılık, bir sürü olayda Amerika’nın yaptığı işkenceler, şunlar, bunlar söz konusu. Bir çifte standart da var yani. Bunu da görmek lazım. Müslümanlar bir şey yaptığı zaman, o böyle 100 kere katlanarak büyüyen bir sesle bütün dünyada yankılanıyor!

Bazı Müslümanlar, bütün dünyanın kendilerine düşman olduğunu mu zannediyor?

-Şöyle: Dünyada şiddete uğraması doğal ve normal kabul edilen insanlar var. Bunların da Müslümanlar olduğuna dair, Müslümanların kafasında bir algı var. Bu da kendi yapacakları şeyleri haklılaştırıyor.

O dergi, her türlü dine karşı espri yapan bir dergi… Müslümanlara olduğu kadar Hıristiyanlara da yapıyor. Onlar neden daha komplekssiz…

-Bu biraz sekülerleşme dozuyla alakalı olabilir. Hıristiyan toplumlarında eleştiri ve ifade özgürlüğü meselesi artık oturmuş bir şey.

Siz kurallara uyan bir Müslümansınız… Bu baskına daha fazla mı üzüldünüz? İnancınıza zarar verecek diye…

-Benim inancıma niye zarar versin, yapanların inancına zarar verir! Bazıları, imaj meselesini düşünüyor. Ne imajı? Hiç umurumda değil. Ben o kadar insan hayatını kaybetti diye üzülüyorum!

Kaynak: Hürriyet Pazar

MFK

my girlfriend cheated on me should i take her back link did my girlfriend cheat on me
marriage affairs developersalley.com wife cheat