Ordulu öğrencilerin yazılım başarısı

BİLSEM öğrencileri tasarladıkları yazılımla katıldıkları Dünya Robot Olimpiyatları Türkiye finallerinde ikinci oldu. ORDU –  Ordu M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri tasarladıkları yazılımla katıldıkları Dünya Robot Olimpiyatları (WRO) Türkiye finallerinde ikincilik elde etti. BİLSEM öğrencilerinden Mustafa Çağan İslam, Deniz Aşama ve Melih Özdemir, üzerinde yaklaşık 6 ay çalıştıkları yazılımla İzmir’de düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatları […]

Eklenme: 8 Haziran 2016 - 17:16 / Son Güncelleme: 8 Haziran 2016 - 17:16 / Editör: Begüm Çelik

BİLSEM öğrencileri tasarladıkları yazılımla katıldıkları Dünya Robot Olimpiyatları Türkiye finallerinde ikinci oldu.

ORDU –  Ordu M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri tasarladıkları yazılımla katıldıkları Dünya Robot Olimpiyatları (WRO) Türkiye finallerinde ikincilik elde etti. BİLSEM öğrencilerinden Mustafa Çağan İslam, Deniz Aşama ve Melih Özdemir, üzerinde yaklaşık 6 ay çalıştıkları yazılımla İzmir’de düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatları Türkiye finaline katıldı.Bu yılki yarışma için belirlenen “Geri Dönüşüm Tesisi-Atık Ayrıştırma” teması doğrultusunda fikir geliştirip problem çözme yeteneklerini sergileyen öğrenciler, ikinci oldu.Öğrencilerden Mustafa Çağan İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süredir yarışmaya hazırlandıklarını belirterek, “Kıl payı birinciliği kaçırmış olduk ama ikincilik de çok önemli bir başarıdır. Seneye daha çok çalışarak birinciliği hedefliyoruz.” dedi. Deniz Aşama ise önemli bir deneyim yaşadıklarını ifade ederek, “Rakiplerimiz çok zorluydu ancak buna rağmen ikinciliği kazanmış olduk.” diye konuştu. Melik Özdemir de yarışmanın iki aşamalı olduğunu kaydederek, “Öncelikle oyun masasındaki görevleri gerçekleştirecek robot geliştirdik. Ardından bu robotu yönlendirebilecek yazılım tasarladık. Burada önemli olan yazılım tasarlamaktı. İşin zor kısmı burası. Çok çalıştık ve sonunda emeğimizin karşılığını aldık. Belki birinci olamadık ama güzel bir deneyim kazandık. Seneye daha çok çalışarak bunu telafi etmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bilişim teknolojileri öğretmeni Mehmet Kutlu, öğrencilerini tebrik ederek, “Yarışmanın tasarım ve yazılımından oluşan bir bütünü vardı. Öğrencilerimiz bu yılın temasına ilişkin öncelikli olarak bir robot hazırladı. Ardından bu robotu yönlendirebilecek yazılımı tasarlayarak robotun beynini programladı. Burada asıl olan yazılım kısmı. Öğrencilerin yazılımı kendilerinin yapması çok önemli. Günümüzde herkes robot yapabilir ama yazılımı herkes tasarlayamaz. Bunun için ikinciliği çok önemsiyoruz.” dedi.

Yarışmaya ortaokul düzeyinde katıldıklarını ve öğrencilerinin çok çalışarak emeklerinin karşılığını aldığını dile getiren Kutlu, “Bu tür yarışmalar öğrencilerimizin ufkunu açıyor. Bu onlar için çok büyük tecrübe. Öğrencilerimizin yazılım ve programlama konusunda kendilerini geliştirmeleri onlar için müthiş bir tecrübedir çünkü yazılım mantığının gelişmesi çok çok önemli. Ülke olarak bu gibi öğrencilerimizin gelişmesinde son derece fayda olacaktır.” diye konuştu.

Kutlu, seneye daha çok çalışacaklarını, hedeflerinin olimpiyat birinciliği olduğunu sözlerine ekledi.

AA