ÖTV zammı sonrası galericiler tedirgin

Otomobil fiyatlarındaki ÖTV artışı ikinci el piyasasını de etkiledi. Özellikle uzun vadede ikinci el araçlarda ciddi artışlar olacağını düşünen galericiler, zaten durgun olan işlerinin daha da düşmesinden tedirgin.

Eklenme: 30 Kasım 2016 - 09:00 / Son Güncelleme: 30 Kasım 2016 - 9:00 / Editör: Büşra Kılıç

Murat BATBAŞ- Elazığ Fırat Gazetesi- Motorlu taşıtlardaki ÖTV oranlarını değiştiren düzenleme 25 Kasım 2016 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe girdikten hemen sonra sıfır araba piyasasında bir artış gözlendi.  İkinci el araba piyasası da bu artıştan nasibini aldı.

İlimizdeki galericiler de fiyat artışlarından dolayı tedirgin. Daha önce şehir merkezinde bulunan galericiler, Belediye tarafından yapılan Oto Galericiler Sitesi’ne taşınmaları ile birlikte zaten işlerinde düşüş olduğunu fiyat artışlarının durgun olan piyasayı daha da etkileyeceğini düşünüyor. Galericiler, gazetemizde yer alan haberin ardından Belediye tarafından Galericiler Sitesi’ne yapılan otobüs seferlerinin arttırılmasına daha sevinemeden bu defa da ÖTV zammı ile şaşkına döndü. Zammın ikinci el oto fiyatlarını yukarı taşıyacağını düşünen galericiler şimdi ise kara kara ne yapacağını düşünüyor.

‘MODELİ YÜKSEK ARAÇLARDA FİYAT ARTIŞI BEKLİYORUZ’

ÖTV oranlarının artması hem satıcıyı hem de alıcıyı etkilediğini belirten oto galeri sahibi Soner Aytekin, önümüzde ki günlerin araba piyasasında nasıl bir hareketlenme olacağını şu cümlelerle aktardı: ” Durgun olan piyasa, insanların alım gücünün düşmesiyle beraber daha da durağanlaştı. ÖTV artışlarının ikinci el araba piyasasını şuan çok etkilemediyse de uzun vadede etkileyeceğini düşünüyoruz. Özellikle modeli yüksek araçlarda bir fiyat artışı bekliyoruz. ”

‘MADDİ OLARAK GERİYE GİDİYORUZ’

İkinci el araba alım satımı yapan galeri sahibi Sedat Öztoy ise, durgun olan araba piyasasının ÖTV oranlarının artmasıyla daha da durgunlaştığını belirterek, ” Şehir merkezinden buraya gelmemizle beraber işlerimiz durgunlaştı. Burada satış bile yapamıyoruz. ÖTV oranlarının artışıyla beraber fiyatlarda artış oldu. Bu da araba satışlarımızı etkiledi. Etkilemeye devam edecektir. Sıfır araba alım satımı olmadığı zaman ikinci el araba piyasası da durgunluk yaşar. Belediyenin bize burada yer tahsisi yapması bizleri maddi olarak her geçen gün geriye atıyor. ÖTV artışı ikinci el araba piyasasında bir hareketlenme meydana getirmedi ” şeklinde konuştu.

‘ÖTV VATANDAŞA YANSIYACAK ‘

ÖTV oranlarındaki artış ikinci el araba fiyatlarını ziyadesiyle etkilediğini belirten oto galeri sahibi Ahmet Ayaz da sözlerini şöyle sürdürdü: ” ÖTV oranlarının artışı ikinci el araba fiyatlarını da etkiledi. Fiyatlarda bir artış var. Ve daha da artış olacak. ÖTV oranlarını artmasıyla beraber ikinci el araba piyasasında bir canlanma oldu. Sadece araba fiyatlarının artacağını duyan vatandaş ikinci el araba pazarına yöneldi. Özellikle bu ay içinde satışlarımızda bir artış meydana geldi. ÖTV artışı esnafa kar sağlayacağını düşünenler yanılıyor. Şuan ikinci el arabayı sattığımız fiyattan bile alamayacağız. Bunu yansıması her halükarda vatandaşa dönecektir. Sıfır araçlarda çok yüksek bir artış olacak. ÖTV oranlarının artması ve doların yükselmesiyle piyasada araç fiyatları yükselecek. İkinci el arabalarda ise ilk olarak orta seviye fiyatlara sahip araçlara yansıdı.“

‘VATANDAŞ FİYATLARI DÜŞÜK ARAÇLARA YÖNELECEK’

Galericiler Sitesi’nde sıfır araba satımı yapan Okan Çelik de, ÖTV oranlarında artışla beraber araba fiyatlarında artışın çok olduğunu ifade ederek, ÖTV oranlarının sıfır araba fiyatlarına etkisini şu şekilde açıkladı: “ Sıfır araba fiyatlarında aniden bir artış meydana geldi. İnsanlar sabah kalktığında bir araba fiyatının bir gecede on bir, on iki civarında artış olduğunu gördü. Böyle olunca da daha önce araba satımı için verilen sözler unutuldu.  Çünkü bir gece de bu kadar fiyat artışının oluşu hem satıcıyı hem de hem de alıcıyı fazlasıyla etkiledi. Cuma günü yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber sıfır araçlarda artış oldu. 150 bin liralık bir araba ÖTV artışıyla beraber 172 bin lira oldu. Aslında araba fiyatları aynı ama üzerinde uygulanan vergiler arttı. İnsanların gelirleri sabit. Artık eskisi gibi araba alamayacak. Vatandaş fiyatları daha düşük arabalara yönelecek. Genel itibariyle piyasa durgun. Satışlar azaldı.“