Hangi modeller ÖTV’den etkilenmedi?

Geçtiğimiz cuma günü Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yine bir gece ansızın değişiklik yapılırken, Maliye Bakanlığı bu kez vergisiz fiyatı 40 bin TL ve altındaki otomobillere dokunmadı.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 08:52 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 8:53 / Editör: Ferhat Esnek

10 ayda toplam 553 bin otomobil satılırken bunun yüzde 24’ü yani 133 bin 896 adedi Türkiye’de üretilen yerli araçlardan oluştu. Bu yerli otomobillerden 61 bin adedi cuma günü yürürlüğe giren ÖTV artışından etkilenmezken, 71 bin 905 adedi ise zamlanan sınıftaki araçlardan oluştu. Yani söylenildiği gibi yeni ÖTV düzenlemesi ile yerli otomobile önemli bir avantaj sağlanmış olmadı.

Yani fiyatı 68 bin 440 TL’nin altındaki ‘ucuz’ tabir edilen ağırlıklı manuel vites ve benzinli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 45’te bırakıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni ÖTV sistemiyle ekonomik araçların desteklendiğini lüks araçların vergisinin ise artırıldığını, bu sayede 3 milyar TL ek kaynak sağlanacağını açıkladı. Bazı sektör yetkilileri de ÖTV’deki yeni oranların yerli otomobili desteklediğini ve bu sayede yeni yatırımların gelebileceğine dikkat çekti. Gazete ve televizyonlardaki haberlerde de ucuz otomobillerin ÖTV’sinin aynı kalmasının yerli otomobili önemli şekilde desteklediği görüşleri hakim oldu.

Bunu net olarak ortaya koyabilmek için satış adetlerine bakmak gerekiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerinden yola çıkarak sektör yetkililerinin desteğiyle 10 aylık satışlarda yerli-ithal oranlarını inceledim. Bu yılın ocak-ekim döneminde Türkiye’de toplam 553 bin 111 adet otomobil satılırken bunun yüzde 24’ü yani 133 bin 896 adedi Türkiye’de üretilen yerli araçlardan oluşmuş.

Bu yerli otomobillerden 61 bin adedi cuma günü yürürlüğe giren ÖTV artışından etkilenmezken, 71 bin 905 adedi ise zam gören modellerden. Yani söylenildiği gibi
yeni ÖTV düzenlemesinin yerli otomobillere pek bir avantaj sağlamadığı görülüyor.

otvden-etkilenmeyen-otomobiller

Hürriyet