Palamut rekora koşuyor

Ticari Hayat gazetesi olarak Ulus Hali’ni ziyaret edip balık fiyatları hakkında bilgi aldık. Balıkçılar, Kurban Bayramı dolayısıyla palamudun 2,5 liraya kadar düştüğünü söylediler.

Eklenme: 21 Eylül 2016 - 09:11 / Son Güncelleme: 21 Eylül 2016 - 9:11 / Editör: BIK

Zafer Deniz- Ticari Hayat Gazetesi(Ankara)- Av yasağının bitmesinin ardından denizlerde başlayan hareketlilik Ankara’daki balık tezgâhlarına da yansıdı. Tezgâhlar yeni mahsullerle dolarken Başkentli balıkçılar, fiyatların uygun olmasına rağmen Kurban Bayramı dolayısıyla satışların azaldığını söylediler.

Palamut rekora koşuyor, tanesi 2,5 TL

Esnaf Mehmet Güler, “Kurban Bayramı’ndan yeni çıktık. Herkes, etini dolaplara stokladı. Şu an balık satışlarımız istediğimiz şekilde gitmiyor. Bizim kemik müşterilerimiz satın alıyor balıkları. Diğer vatandaşlar da inşallah kurban etlerini bitirdikten sonra balığa yönelecektir.Balığa istediğimiz talep olmadığı için fiyatlar iyice düştü. Şu an palamut rekora koşuyor, palamudun tanesini 2,5 liraya satan da var 5 liraya satan da var. Fiyat ağırlığına göre değişiyor” dedi.

Ulus Hali’nde en çok palamut satılıyor

Ulus Hali’nde 16 senedir balıkçılık yapan Mustafa Eraslan ise gazetemize şöyle konuştu: “Şu an en çok palamut satılıyor. Şu elimde gördüğün palamudu 4,5 liraya veriyorum. Benim sattığım palamudun tanesi 600-700 gram geliyor.”

Hal esnafı yolu daraltıyor

Müşterilerin Ulus Hali’nden rahat bir şekilde alışveriş yapamadığından dert yanan 35 senelik balıkçı Ali Alkan, gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Esnaf olarak Ulus Hali’nden bizzat şikâyetçiyim. Müşteriler hiçbir şekilde rahat alışveriş yapamıyorlar. Esnaf, yolu daraltmak suretiyle git gide yolu kapatıyor. Herkes tezgâhının önüne bir kasa koyuyor, yol daralıyor. Bundan dolayı müşteriler de rahat alışveriş yapamıyorlar.”

Ulus Hali’ndeki bazı balıkların fiyatları şöyle:
Palamut (400 gram): 2,5 TL
Hamsi:  5 TL
Çinekop: 15 TL
Somon:  15 TL