Palulu vatandaşlar siyasilere seslendi Siyasiler sözlerine sahip çıksın!

Palulu vatandaşlar “Siyasiler sadece oy zamanında buraya uğruyor. Seçim bittikten sonra kimsenin yüzünü göremiyoruz” diyerek siyasilere sitem ettiler

Eklenme: 20 Aralık 2016 - 08:32 / Son Güncelleme: 20 Aralık 2016 - 8:32 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Sami ÖZER / ELAZIĞ FIRAT – Tarihe tanıklık eden kadim ilçe yüzyıllara meydan okuyarak birçok güzelliğini günümüze kadar ulaştırmış. Huzur ve güvenin adresi olarak gösterilen Palu da vatandaşların sıkıntıları bir türlü bitmiyor. Gazetemizin objektiflerini gören vatandaşlar, birçok sıkıntılarını dile getirdiler.

Palu ilçesinin önemli geçim kaynaklarından biri çiftçilik ve hayvancılık. İlçede fabrika atölye gibi sanayi kuruluşu olmadığından yörenin vatandaşları işsizlikten yakındılar. Vatandaşlar, siyasilerin verdikleri sözleri yerine getirmediklerini 2017 yılında verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

‘SİYASİLERİ PALU’YA BEKLİYORUZ’

Hacı Şefik Aslan, “Palu da işsizlik hat safhada. Siyasiler bize birçok söz verdi. Adliye binası, Karakol, Bölge hastanesi gibi kurumlar yapılacaktı. Ama hiçbiri henüz yapım aşamasını bile girmiş değil. Ağır bir hastamız olduğunda buradan Elazığ’a götürmek zorunda kalıyoruz” diyerek, siyasilerden kendilerini ziyaret etmelerini söyledi.

TOKİ’LERDE USULSÜZLÜK VAR İDDİASI!

Palu da yapılan TOKİ’lerde usulsüzlükler yapıldığını iddia eden Seyfullah Sert ise “ TOKİ’ler yapıldığında mühendisler bize kendi arsanızda ev yaptırdığınız taktirde daha az para ödersiniz. Biz de bunun üzerinde kendi arsamıza evlerimizi yaptık. Hem babama hem de bana çıktı. Babamın arsası kendisine ait ev yapıldıktan sonra ona çıkan borç 58 milyon. Benim yaptırdığım müstakil ev ise 75 milyon Babamın evi benim evime göre hem büyük hem daha konforlu. Biz bunu yetkililere sorduk. Avukatlara danıştık. Bankada sözleşmeyi imzaladığımız için yapılacak bir şeyin olmadığını söylediler” diyerek, başka bir sıkıntını ise Palu’dan geçmesi beklenen tarihi ipek yolu projesinin Diyarbakır Dicle’den Erzurum’a gittiği konusu… Sert, projenin Palu’dan geçmesi durumunda kendileri için çok iyi olacağını söyleyerek, yetkililere çağrıda bulundu.

‘KÖYLER HARABEYE DÖNDÜ’

Sokaklar ve kahvehanelerin işsizlikten geçilmediğini belirten Hüseyin Zenginoğlu, “Pula’ya çok şey lazım. İşsizlik hat safhada. Köylerdeki evler yıkık dökük durumda. Köylerde nüfus kalmadı. Köyler harabeye döndü. Bizde köyden kalkıp Palu ya geldik. Burada ne yiyeceğiz? Köylerin kalkındırılması gerekiyor ki göç olmasın” dedi.

‘NELER YAPILMIŞ Kİ’

Emin Öztekeli“Neler yapılmış ki Palu da? Hastaneler, üniversiteler, sağlık ocakları yapılacaktı. Hiçbir şey yapılmadı. Palu ya Bölge hastanesi istiyoruz. Üniversite istiyoruz. Bunların sözü verildi ama hiçbir şekilde yerine getirilmedi” diyerek siyasilerin sadece oy döneminde Palu’ya uğradıklarını ifade etti.

‘MİLLETVEKİLLERİNİ PALU’YA BEKLİYORUZ’

Palu’ya seçimler öncesinde vaatler sunulduğunu ifade eden Fetah Öztekeli de söz verilen çalışmaların hiçbir şekilde yapılmadığını vurgulayarak, Bölge hastanesi, Üniversite, Adliye binası gibi birçok vaatlerin yerine getirilmediğini söyledi. Öztekeli, 4 Milletvekilinin de Palu nüfuzuna kayıtlı olduğunu belirterek, Milletvekillerin yüzünü göremediklerini ve en kısa zamanda milletvekillerin Palulu vatandaşların ziyaretlerine gitmeleri gerektiğini vurguladı.

‘SÖZLERİNE SAHİP ÇIKSINLAR’

Palu’ da hiçbir iş imkânının olmadığını vurgulayan Hüseyin Kaya, Palu’ya verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek, insanların gurbete gidip çalıştıklarını ve getirdikleri parayı harcadıktan sonra tekrar aynı şekilde gurbete çıktıklarının altını çizdi. Kaya, seçimlerde herkes gelip vaatlerde bulunuyor. Seçim bittikten sonra ortada bırakılıyoruz. Sözlerine sahip çıksınlar” dedi.