Parkinson’un belirtilerini azaltabilir

Siyah çikolata yiyenlerin titreme gibi hastalık belirtilerinde azalma olduğu tespit edildi.ANKARA (AA) – Siyah çikolatanın Parkinson hastalığının belirtilerini hafifletebileceği belirlendi. Almanya’daki Dresden Teknoloji Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, çikolatanın içindeki kakaonun dopamin hormonun salgılanmasını tetikleyen feniletilamin adlı bir bileşik barındırdığını, bunun da Parkinson’un belirtilerinin azalmasını sağladığını gösterdi. Bilim adamları, Parkinson hastası katılımcılara haftada 2 kez 50 […]

Eklenme: 11 Ağustos 2015 - 09:43 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:14 / Editör: BIK

Siyah çikolata yiyenlerin titreme gibi hastalık belirtilerinde azalma olduğu tespit edildi.ANKARA (AA) – Siyah çikolatanın Parkinson hastalığının belirtilerini hafifletebileceği belirlendi.

Almanya’daki Dresden Teknoloji Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, çikolatanın içindeki kakaonun dopamin hormonun salgılanmasını tetikleyen feniletilamin adlı bir bileşik barındırdığını, bunun da Parkinson’un belirtilerinin azalmasını sağladığını gösterdi.

Bilim adamları, Parkinson hastası katılımcılara haftada 2 kez 50 gram kakao içermeyen beyaz çikolata ve 85 gram siyah çikolata verdi. Daha sonra çikolatanın türünün hastalığa etkisi incelendi.

Siyah çikolata yiyenlerin titreme gibi hastalık belirtilerinde azalma olduğu tespit edildi.

Bilim adamları, Parkinson’un beynin dopamin üreten bölgesindeki sinir kaybından kaynaklandığını ve bu bölgenin beden hareketlerinin kontrolünden sorumlu olduğunu hatırlatarak kakaodaki feniletilamin bileşiğinin söz konusu hormonun salgılanmasını artırdığına dikkati çekti.

Parkinson için yeni tedavi yöntemlerine ışık tutan araştırmanın sonuçları üniversitenin internet sitesinde yayımlandı.

Muhabir: Şeyma Tahan

MU

i dreamed my wife cheated on me gerarprieto.com reasons women cheat
just found out my husband cheated on me blog.itracsigns.com has my husband cheated
my girlfriend cheated on me with my best friend go cheat on my girlfriend
cheat women wives that cheat cheat women