Pazar sorunu çözüm bekliyor

Pazartesi günleri Kemal Şedele Caddesi üzerinde kurulan ve Namık Çiftçi Caddesi’ni de kapsayan semt pazarı konumu itibariyle sürücülere ve esnaflara zor anlar yaşatıyor.

Eklenme: 12 Ekim 2016 - 09:51 / Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 - 9:51 / Editör: Büşra Kılıç

Gülşah ALTAŞ- Elazığ Hakimiyet Gazetesi- Elazığ’da pazartesi günleri Kemal Şedele Caddesi üzerinde kurulan ve Namık Çiftçi Caddesi’ni de kapsayan semt pazarı konumu itibariyle sürücülere, esnaflara ve vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Cadde üzerinde pazarın bulunması, özellikle haftanın ilk iş günü olmasının da etkisiyle birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor.

Şehirde trafiğin en yoğun olduğu yerlerden biri olan Kemal Şedele Caddesi’ni kullanan minibüsçüler, özel araç sürücüleri, cadde üzerinde bulunan esnaflar ve vatandaşlar bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor.

PAZAR YERİ BİR ÜST SOKAĞA TAŞINMALI

Bahçelievler-Abdullahpaşa güzergâhında minibüsçülük yapan Murat Şimşek, trafiğin rahatlaması açısından büyük önem taşıyan Namık Çiftçi Caddesi’nin, pazartesi günleri semt pazarı kurulması nedeniyle kapatılmasının kendilerine büyük zorluklar yaşattığını söyledi. Pazarın, Günaydın Fırını’nın üst tarafına taşınması halinde sorunun çözüleceğini kaydeden Şimşek, “Haftanın ilk günü olmasının da etkisiyle pazartesi günleri bu bölgede trafik açısından olağanüstü bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle akşam saatlerinde trafik tamamen kilitleniyor. Trafik ekiplerinin de yapabileceği çok fazla bir şey yok. Çünkü trafiğe nefes aldıracak Namık Çiftçi Caddesi üzerinde pazar kuruluyor. Pazar yerinin bir üst sokağa taşınması noktasında ilgililerin gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz” dedi.

NİYETİMİZ KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMAK DEĞİL

Aynı güzergâhta minibüsçülük yapan Orhan Orhan ise kimsenin ekmeğiyle oynama niyetinde olmadıklarını sadece pazar yerinin ana cadde konumunda olan Namık Çiftçi Caddesi’nden bir üst sokağa taşınmasını istediklerini vurguladı. Bunun Elazığ’ın kanayan bir yarası olduğunu ifade eden Orhan, “Her pazartesi günü ne çektiğimizi bir biz biliriz. Yolcularımız da bu konuda şikayetçi. 10 dakikalık mesafeyi inanın yarım saatten fazla sürede gidiyoruz. Pazar yerinin kaldırılmasını değil sadece biraz yukarıya taşınmasını istiyoruz” diye konuştu.

SIK SIK OLUMSUZLUKLAR YAŞANIYOR

Cadde üzerinde esnaflık yapan Yaşar Döner de, esnaflar olarak kendilerinin de bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirterek, “Pazartesi günleri burada büyük bir rezalet yaşanıyor. Sık sık kavgalar yaşanıyor, küçük çapta maddi hasarlı kazalar oluyor. Çok değil sadece 200 metre yukarıya taşınırsa biz de rahat bir nefes alacağız” dedi.

Araçların cadde üzerinden dönüş yaparak mecburi olarak kullandıkları Bölge Sokak’ta da trafikte büyük aksaklıklar yaşanıyor. Bölge Sokak esnaflarından İbrahim Mercan da pazartesi günlerinin kendileri için adeta işkence günleri olduğunu kaydederek bu sorunun bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

BAŞKANIMIZIN HASSASİYET GÖSTERECEĞİNE İNANIYORUZ

Mustafa Albayrak isimli vatandaşta, “Akşam saatlerinde işten çıkıp evlerine gitmek isteyenler, öğrenci servisleri, yolcu minibüsleri bu noktada adeta kilitleniyor. Sinirler gerilince ister istemez bazı olumsuz olaylar da yaşanıyor” dedi.

Çevrede bulunan vatandaşlar da, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın, Elazığ’ın sorunlarına karşı gösterdiği duyarlılık ve hassasiyetin bilincinde olduklarını, bu konuya da aynı yaklaşımı göstereceğine ve belediye yetkililerin gerekli düzenlemeyi bir an önce yapacaklarına inandıklarını ifade ettiler.