Ramazanda gönüller sema ile huzur bulacak

Mevlevilikte, “ilahi aşkla yanan gönlün yansıması” olarak tanımlanan sema, görselliği ve estetiği ile ramazan ayında da yurt içi ve yurt dışında gönülleri fethedecek. KONYA – Mevlana Celaleddin Rumi ile özdeşleşen ve UNESCO’nun somut olmayan kültürel dünya mirası listesinde yer alan sema ayini Konya’da her cumartesi düzenlenecek, 4 il ve 2 ülkede de icra edilecek. Konya Türk […]

Eklenme: 9 Haziran 2016 - 16:38 / Son Güncelleme: 9 Haziran 2016 - 16:38 / Editör: BIK

Mevlevilikte, “ilahi aşkla yanan gönlün yansıması” olarak tanımlanan sema, görselliği ve estetiği ile ramazan ayında da yurt içi ve yurt dışında gönülleri fethedecek.

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü ve Postinişini Fahri Özçakıl, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, topluluk olarak ramazan ayı münasebetiyle gerek tasavvuf müziği, gerekse sema mukabelesiyle yoğun bir döneme girdiklerini söyledi.

Bu yıl yurt içinde 4 farklı şehirde konser ve sema gösterisi yapılacağını ifade eden Özçakıl, “Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından çok fazla talep var fakat kadro yetersizliğinden dolayı çok azına katılabiliyoruz. Yoğunluktan dolayı bu ramazanda sadece Adıyaman, Bartın, Antalya ve Niğde’de yapılacak programlara katılabileceğiz.” dedi.

Özçakıl, ramazanda yurt dışı programları kapsamında iki ülkeye gideceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Sema gösterisine yurt dışından da yoğun talep geliyor. Cezayir’de ‘Endülüs Geceleri’ münasebetiyle yapılacak bir program var. Cezayir Büyükelçiliği ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, bu ülkede iki şehirde program icra edeceğiz. Tunus’ta da ‘Ramazan Geceleri’ münasebetiyle yapılan festival kapsımında davet aldık. Ramazanda Tunus’ta sema gösterisi sunacağız.”