Resim yaparak hayatı değişti

Ressam Gül Aksoy, “Ben engelimden dolayı evde oturan bir kızdım, resme de evden kurtulmak için başladım. Resim yapmak beni o kadar içine aldı ki anlatamam.” dedi.

Eklenme: 12 Mart 2018 - 08:52 / Son Güncelleme: 12 Mart 2018 - 8:52 / Editör: Büşra Kılıç

Halil YATAR- Ticari Hayat Gazetesi- Resim yapmanın engellinin hayatına engel olmadığını keşfeden Ressam Gül Aksoy sanatla beraber hayatında nelerin değiştiğini dile getirdi.
Resime 11 yıl önce başlayan Ressam Gül Aksoy “Benim resimden önceki ve sonra ki yaşantım var. Resim yapmak bana çok iyi geldi, hayatım tamamen değişti. Daha olumlu daha pozitif bakıyorum artık. Resimden önceki yaşantım yaşantı değildi. Ama resime başladığım günden bu güne o kadar çok şey değişti ki onu anlatmaya kelimeler yetmez. Ben engelimden dolayı evde oturan bir kızdım, resime de evden kurtulmak için başladım. Resim yapmak beni o kadar içine aldı ki anlatamam” diyerek resim sanatının hayatına kattığı önemli etkileri dile getirdi.

“Resim yapmak bana çok iyi geliyor”

Resim sanatına başlarken önce özel kurs alan Gül Aksoy Kızılay Sakarya Caddesinde ki resim atölyesinde sanat hayatına başladı. Resim yapmaya hobi olarak başladığını dile getiren Aksoy sözlerine şu şekilde devam etti: “Resme hobi olarak başladım ama  bende hobi olarak kalmadı daha da ilerledi. Şu an da sipariş üzerine resimlerde yapıyorum. Genelde yağlı boya çalışmalar ve kara kalem resimler yapıyorum. Şu ana kadar 2 tane karma sergiye katıldım. Ekim ayında kişisel sergimi de açacağım. Başlarda manzara resimleri yapıyordum ama şu an daha çok figür resimleri üzerinde çalışıyorum. Resim yapmak bana çok iyi geliyor. Şu an da yetiştirdiğim öğrenciler de var. Onlara resim sanatını sevdirmeye çalışıyorum. Çünkü; herhangi bir sanatla uğraşan kişilerin hayatları çok olumlu bir yönde gelişiyor. Her yaştan öğrencim var. Resim yapmak için yetenek çok önemli ama yetenek kadar azim de önemli ben resim yeteneğim olduğunu bu işe başladıktan sonra öğrendim.”

“Resim yaparken kendimi resimin içinde buluyorum”

Ressam Gül Aksoy resim yapmanın hayatına yansıyan güzel gelişmelerini anlatırken aslında resimde kendini bulduğunu dile getirerek engellerini aştığını belirtti. Aksoy, “Resime başlamadan önce içime kapanıktım, kimseyle konuşmuyordum. Sosyal hiç bir yaşantım yoktu, insan içine çıkmıyordum. Resime başladığım zaman o kadar olumlu değişiklikler oldu ki bende kendim bile şaşırdım.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bir resimin içine girebilmek o tabloda kendini bulmak çok farklı bir duygu, saklı olan şeyleri bulabiliyorsunuz. Ben o farkı resim kursunda anlamayadım. 7 sene önce Sayın Hocam Hasan Rüzgar ve Süleyman Çolak’ın desteğiyle bu resim atölyesini açtığımda o farkı anladım. Atölyeyi açtıktan sonra yavaş yavaş resimlerle konuşmayı, çizerken onları hissetmeyi, yaşamayı öğrendim.Sağlık sorunum olduğu için ben okula gitmedim, dışarıdan eğitimimi tamamladım. Şu anda dışarıdan lise okuyorum ve ondan sonra üniversiteye hazırlık başlayacak. Şunu anlatmaya çalışıyorum; resim sanatının  hayatım da çok büyük değişimlere sebep oldu, kendimi ve yapabileceklerimi keşfettim.”

“En kötüsü bir insanın kendini dinlemesidir“

Aksoy, resmin tedavisine büyük katkılar sağladığını şu sözlerle anlattı: “Ben 8 yaşımda talihsiz bir hastalık yaşadım. İlk başlarda  yürüyemiyordum, konuşamıyordum. Uygulanan tedaviler tabi ki işe yaradı ama beni en çok tedavi eden resim sanatı oldu. Ben resime başlamadan önce kapalı bir kutuydum ve evden hiç dışarıya çıkmıyordum. Ama resim yapmaya başladım, benim dünyama bakış açım değişti. Benim gibi rahatsız olanlara benim tavsiyem şudur: Bir sanat dalıyla uğraşsınlar, ben buna illaki resim demiyorum. Kendi beğeni ve yetilerine göre bir sanatla zaman geçirsinler. Kendilerini dinlemesinler, en kötüsü bir insanın kendini dinlemesidir.”

“Bir sanat dalıyla uğraşmalarını  herkese tavsiye ediyorum“

Gül Aksoy “Ben resime hadi ben resim yapayım diye başlamadım. Artık evde duramayacak şekle geldiğimde arkadaşlarım ve ben büyük bir araştırma yaptık ve başladım. Resmi çocukluktan beri seviyorum, ama elime fırça almış insan değildim. Bende resim yeteneği varmış onu kursta keşfettim. Bu yüzden bir sanat dalıyla uğraşmalarını  herkese tavsiye ediyorum. Kendinizi keşfediyorsunuz, bilmediğiniz özellikleriniz gün yüzüne çıkıyor. İnsan sevdiği işi yaptığında bir başka güzel oluyor. Bazen resminde içine giremezsiniz, ama sevgiyle yapınca bir anda onunla bütünleşiyorsunuz. Resme başladıktan sonra aslında engelimin bana bir engel olmadığını fark ettim. Benim diğer insanlardan hiç bir farkım yokmuş, aynı onlar gibi birçok başarıya ulaşabiliyormuşum.” ifadesini kullandı.

“Resimle beraber sosyal hayatım oldu“

Ressam Gül Aksoy son olarak şunları dile getirdi: “Tedavi sürecim boyunca üç ay hastane odasında da resim yapmaktan vazgeçmedim. Aslında resim bana tıbbi tedavinin yanında rehabilitasyon oldu. Hastane odasında resim yapmak çok ilgi çekiyor. Daha fazla ilgileniyorlar, hatta hastanede para bile kazandım. Resme başlamadan önce hiç çevrem yoktu. Resimle beraber sosyal hayatım oldu. Bence her insan sanatla uğraşmalı ama bir engeli olan insan daha çok sanatla uğraşmalı. Çünkü; sanatla beraber engeller ortadan kalkıyor.”