”Rus uçağının ihlal etmesinden endişeliyiz”

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaliyle ilgili “ABD ve NATO müttefiklerinin bu provokasyondan oldukça endişe duyduğunu söyleyebilirim” dedi.WASHINGTON (AA) – ABD yönetimi, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini provokatif olarak tanımlayarak, bundan endişe duyduklarını bildirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesine […]

Eklenme: 6 Ekim 2015 - 10:07 / Son Güncelleme: 6 Ekim 2015 - 10:07 / Editör: BIK

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaliyle ilgili “ABD ve NATO müttefiklerinin bu provokasyondan oldukça endişe duyduğunu söyleyebilirim” dedi.WASHINGTON (AA) – ABD yönetimi, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini provokatif olarak tanımlayarak, bundan endişe duyduklarını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin soruları da yanıtladı. Söz konusu hava ihlali konusunda Türk hükümeti ve NATO müttefikleriyle görüşme halinde olduklarını ve bu görüşmelerin sonucunun önüne geçecek bir açıklamada bulunmak istemediğini vurgulayan Earnest, “Ancak ABD ve NATO müttefiklerinin bu provokasyondan oldukça endişe olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Earnest, Rusya’nın Suriye’deki mezhepsel iç savaşa derin bir biçimde dahil olma riski bulunduğunu belirterek, “Suriye’de ılımlı Sünnilerin, eğer doğruysa Rusya’nın ülkedeki diğer Sünnileri hedef alan saldırılarını görmeleri Rusya için büyük risk teşkil ediyor, Rusya bu öfkenin hedefi oluyor. Bu, Rusya için sadece Suriye’de değil aynı zamanda önemli bir Müslüman nüfusunun bulunduğu ülkesi içinde de kesinlikle risk oluşturuyor” dedi.

“Saldırıyı tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz”

Öte yandan Rus uçağının Türk hava sahasını ihlali ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük brifinginde de gündeme geldi.

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, konuyla ilgili bir soru üzerine, şunları kaydetti:

“Türk hava sahasına saldırı, istişarenin ve uluslararası karşılığın verilmesinde itidalin önemini ortaya koyuyor. Açıkçası bu saldırıyı tedbirsiz, tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz. Bu, kazalara ve yanlış hesaplamalara neden olabilir ve Türkiye ve diğer yerlerdeki pilotların güvenliğini riske atabilir.”

Muhabir: Erkan Avcı

AMT

cheat women what makes married men cheat cheat women
marriage affairs survivingediscovery.com will my husband cheat again