”Rusya Esed rejimini destekliyor”

ABD Savunma Bakanı Carter: “Rusya DAEŞ ile mücadele ediyorum derken diğer yandan Esed rejimini destekliyor” dedi.MADRİD (AA) – ABD Savunma Bakanı Ashton Carter Rusya’yı DAEŞ ile mücadele ettiği teziyle Esed rejimini desteklemekle suçladı. Madrid’deki Ulusal Savunma Çalışmalar Merkezi’nde konuşan Carter “Rusya, Suriye’de ılımlı gruplara karşı askeri harekat başlatarak iç savaşı şiddetlendirdi. Bu yaklaşım ateşe benzin […]

Eklenme: 5 Ekim 2015 - 15:43 / Son Güncelleme: 5 Ekim 2015 - 15:43 / Editör: BIK

ABD Savunma Bakanı Carter: “Rusya DAEŞ ile mücadele ediyorum derken diğer yandan Esed rejimini destekliyor” dedi.MADRİD (AA) – ABD Savunma Bakanı Ashton Carter Rusya’yı DAEŞ ile mücadele ettiği teziyle Esed rejimini desteklemekle suçladı.

Madrid’deki Ulusal Savunma Çalışmalar Merkezi’nde konuşan Carter “Rusya, Suriye’de ılımlı gruplara karşı askeri harekat başlatarak iç savaşı şiddetlendirdi. Bu yaklaşım ateşe benzin dökmekle eş anlamlı” dedi.

Moskova yönetiminin “DAEŞ ile mücadele ediyorum derken diğer yandan Esed rejimini desteklediğini” kaydeden Carter buna rağmen rejimin kalıcı olamayacağını vurguladı.

ABD Savunma Bakanı “DAEŞ’in mağlup edilmesi sadece Suriye’de siyasi bir geçiş dönemiyle mümkün olur. Eminim ki Rusya batmak üzere olan bir gemiyle birleşmenin kaybedenlerin stratejisi olacağının farkına varacaktır. Rusya şu anda tarihin doğru tarafında olma şansına sahiptir” şeklinde konuştu.

Carter Suriye ile ilgili kararından vazgeçmesi için ABD’nin Rusya’ya “açık kapı bırakmaya hazır olduğunu” söyledi.

Ashton Carter İspanya temaslarının ardından İtalya ve İngiltere’yi de ziyaret ederek 8 Ekim’de NATO savunma bakanlarının Brüksel’deki toplantısına katılacak.

Anadolu Ajansı

AMT