Rusya, Sberbank ve VTB’yi özelleştirmeye hazırlanıyor

Rusya Ekonomi Bakanı Ulyukaev, bakanlığın, Sberbank ve VTB’nin özelleştirilmesi için teklif hazırlığında olduğunu belirtti.MOSKOVA -Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukaev, bakanlığın, Sberbank ve VTB’nin özelleştirilmesi için teklif hazırlığında olduğunu belirtti. Rus haber ajansı TASS’ta yer alan habere göre, Ulyukaev, Sberbank’ın satışı için yasada bazı düzenlemeler yapılması gerektiğine işaret ederek, “İki bankanın da özelleştirilmesi konusundaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” […]

Eklenme: 19 Ocak 2016 - 10:51 / Son Güncelleme: 19 Ocak 2016 - 10:51 / Editör: BIK

Rusya Ekonomi Bakanı Ulyukaev, bakanlığın, Sberbank ve VTB’nin özelleştirilmesi için teklif hazırlığında olduğunu belirtti.MOSKOVA -Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukaev, bakanlığın, Sberbank ve VTB’nin özelleştirilmesi için teklif hazırlığında olduğunu belirtti.

Rus haber ajansı TASS’ta yer alan habere göre, Ulyukaev, Sberbank’ın satışı için yasada bazı düzenlemeler yapılması gerektiğine işaret ederek, “İki bankanın da özelleştirilmesi konusundaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sberbank Üst Yöneticisi (CEO) German Gref ve VTB Başkan Yardımcısı Herbert Moos, daha önce, her türlü özelleştirme kararının gerçekleştirilmesi için hazır olduklarını açıklamışlardı.

Rusya Merkez Bankası, Sberbank’ın yüzde 50 hissesine sahipken, Rusya hükümetinin ise VTB’de yüzde 60,9’luk hissesi bulunuyor. Sberbank ayrıca DenizBank’ın da yüzde 99,85’lik hissesini elinde tutuyor.

Muhabir: Emre Gürkan Abay

Anadolu Ajansı, bik.gov.tr

OVE