‘Rusya Suriye ordusunu donatmaya devam edecek’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ‘Libya senaryosuna yol vermemek için Rusya, Suriye ordusunu donatmaya devam edecek’ dedi.MOSKOVA (AA) – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Libya senaryosunun Suriye’de tekrarlanmaması için” Suriye’de rejim güçlerini donatmaya devam edeceklerini bildirildi. Sudan ve Güney Sudan arasındaki anlaşmazlıkların çözümüne yönelik başkent Moskova’da yapılan üç taraflı görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, […]

Eklenme: 10 Eylül 2015 - 16:15 / Son Güncelleme: 10 Eylül 2015 - 16:15 / Editör: BIK

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ‘Libya senaryosuna yol vermemek için Rusya, Suriye ordusunu donatmaya devam edecek’ dedi.MOSKOVA (AA) – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Libya senaryosunun Suriye’de tekrarlanmaması için” Suriye’de rejim güçlerini donatmaya devam edeceklerini bildirildi.

Sudan ve Güney Sudan arasındaki anlaşmazlıkların çözümüne yönelik başkent Moskova’da yapılan üç taraflı görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, “Libya senaryosuna yol vermemek için Rusya’nın, Suriye ordusunu donatmaya devam edeceğini” belirtti.

Terörle mücadelede ön saflarda yer alan diğer ülkelere de Rusya’nın silah gönderdiğini söyleyen Lavrov, Rus askerlerinin Suriye’deki çatışmalara katıldığı söylentisini ise yalanladı.

Lavrov, uluslararası hukuk çerçevesinde, devletin resmi temsilcilerinin doğrudan müracaat etmesi durumunda benzer adımların atılması ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Sudan ve Güney Sudan arasındaki görüşmeler Moskova’da ilk defa yapıldı. Taraflar görüşmelerin olumlu geçtiğini vurgulayarak, barışçıl çözüm için daha önce varılan anlaşmaların pratikte uygulamaya başladıklarını belirtti.

Sergey Lavrov, bu iki ülke arasında barışın sağlanmasının bölgedeki istikrara katkı yapacağını umduğunu dile getirdi.

DAEŞ ile mücadele edebilecek tek güç Suriye ordusu

Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da terör örgütü DAEŞ’le mücadele edebilecek tek gücün Suriye ordusu olduğunu, bu nedenle destek sağladıklarını söyledi.

Peskov, “Suriye’de DAEŞ’e karşı koyabilecek tek güç Suriye silahlı kuvvetleridir. Orada bu yetenekte organize olmuş başka bir güç yok. Rusya, bu nedenle Suriye hükümetine destek sağlamayı önemli buluyor” dedi.

Peskov, Suriye’de Rus askerlerinin Esed güçleri saflarında çatıştığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de “Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı ve Rus askeri uzmanların Suriye’ye gönderilen silahların eğitimi amacıyla orada bulunduğunu izah etti” diye konuştu.

Sözcü Peskov, bir başka soru üzerine, Avrupalı liderlerin Moskova’dan Suriyeli sığınmacıları kabul etmesi gibi bir istekte bulunmadığını belirterek, bu konunun gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus askeri uzmanların Suriye’de hangi amaçla bulunduğunu açıklarken “Gönderilen askeri ekipmanın eğitimini sağlamak için Suriye’de Rus askeri uzmanların bulunduğunu teyit ve tekrar edebilirim” demişti.

Kremlin Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov da Suriye ile askeri anlaşmaları gereği farklı çeşitlerde askeri teçhizat gönderdiklerini ifade ederek “Suriye ordusunun bu teknolojinin nasıl kullanılacağı konusunda yardıma ihtiyacı var. Bu nedenle sevkiyatlar kapsamında eğitim amaçlı askeri uzman personel de gönderiliyor” ifadesini kullanmıştı.

Muhabir: Elena Teslova, Hakan Ceyhan Aydoğan

AMT

i had a dream that my boyfriend cheated on me i cheated on my boyfriend now what has my boyfriend cheated on me quiz
dream that i cheated on my boyfriend gpatterson.com i cheated on my boyfriend quotes
women wanting to cheat click i cheated on my wife now what
why do i want my wife to cheat on me brokenwrenchbrewing.com why do i want to cheat on my wife
my husband cheated click affairs with married men
women looking to cheat site my wife cheated on me now what