Sabit telefonlar tozlu raflara kaldırıldı

Türkiye’de cep telefonu abone sayısı hızlı bir şekilde artarken, sabit telefon abone sayısı da giderek düşüyor.

Eklenme: 14 Kasım 2017 - 10:40 / Son Güncelleme: 14 Kasım 2017 - 10:41 / Editör: Büşra Kılıç

Yüksel ADIYAMAN- Milletin Sesi Gazetesi- Türkiye’de cep telefonu abone sayısı hızlı bir şekilde artarken, sabit telefon abone sayısı da giderek düşüyor. Türkiye’nin cep telefonu serüveni bundan 22 yıl önce başladı.

Tuşlu telefonlar da tıpkı diğer iletişim araçları gibi daha iyi bir icatla tarihin tozlu raflarında yer almasına neden oldu.

Cep telefonlarının icadı ile birlikte ev telefonlarına ilginin olmadığını ifade eden Elektronik satıcısı işletmecisi Cemal Demircioğlu, tuşlu telefonların artık tarih olduğunu söyledi.

Demircioğlu,” Şimdi her şeyi bir telefona sığdırdılar, insanlar tüm dünyasını telefondan takip ederek yapıyor. Osmanlı döneminde ülkeler arasında diplomatik ilişkiler kurmak için elçiler vasıtasıyla görüşmeler, yazışmalar yapılırdı. Osmanlı’da posta teşkilatı kurulduktan sonra insanlar mektupla, telgrafla haberleşirdi. Tabi insanoğluna tüm bunlar yetmedi, telefonu icat ettiler, bu da onları yetmedi daha modern bile getiren cep telefonları piyasaya çıktı. Şimdilerde ise cep telefonu olmazsa olmazlardan, eskiden bir evde, bazen bir mahallede bir tek telefon bulunurdu ya muhtarda veya zengin birinde vardı. Telefonla aradıkları zaman hoparlörle filan kişi filan kişiyi arıyor hemen gelsin diye seslenirlerdi, telefon başına geldiğimizde ise bir kez daha aramaları için beklerdik. Daha önce insanlar zor şartlarda birbirinden haberdar olurdu, yani bir cenaze, hastalık veya acil bir durum oldu mu nasıl bir birinden haberdar olurlardı kim bilir. Çevirmeli telefonlardan önce manyetolu elektrikle çalışan telefonlar vardı, daha sonra bu çevirmeliler vardı, tuşlular vardı. Bunların ardında telsizler çıktı, belli mesafeye kadar insanlarla görüşülebiliyordu. Tabi ki en sonunda ise cep telefonları icat edildi. Zamanında bir mektup aldığımızda dünyalar bizim olurdu, şimdi her gün aynı kişiden mesaj alıyorsun ama sevinemiyorsun.”