Saç ekimi revaçta

Saç dükülmesi ve kellik problemi olan vatandaşlar, saç ekim merkezlerine hücum ediyor. Vatandaşların maliyeti yüksek olsa da gür saçlara kavuşma ihtimali bulunuyor.

Eklenme: 14 Ekim 2016 - 09:09 / Son Güncelleme: 14 Ekim 2016 - 9:10 / Editör: Büşra Kılıç

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Son yıllarda stres, dengesiz beslenmeden ve ırsi nedenlerle dökülen saçların geri kazanılması için teknoloji yeni formüller geliştirmeye devam ediyor. En çok tercih edilen yöntemler arasında saç ekimi geliyor. Bu konuda ciddi mesafe katetmiş, uzman ekibiyle hizmet veren Medicalpark Hastanesi Saç Ekim merkezinde FUE sistemi ile etkili sonuçlar üretiyor. Edinilen bilgiye göre 2000-4000 arası graft(kök) ekim bedelinin ortalama 3 bin liraya gür saçlara kavuşulabilineceği dile getiriliyor.

Türkiye’de saç dökülmesi ve kellikten yakınan vatandaşların imdadına saç ekim merkezleri yetişiyor. Bu sorunu yaşayan insanlar çoğu zaman dış görünüşlerini kabullenmekte zorlanıyor ve içine kapanarak kısmen yada tamamen hayattan kopmuş bir yaşantı içine giriyor. Saç dökülmesi ve kelliğe karşı  hizmet veren Antalya Saç Ekim Merkezi ise kadın-erkek bir çok vatandaşı bu sorundan kurtarıyor. Öncelikle kişiden saçının son durumunu gösteren fotoğraflar talep eden Merkezdeki uzmanlar, buna göre saç ekimine uygunluğu, ekilecek saç miktarını tespit ediyor.

Saç dökülmelerinin kadınlarda hamilelik sırasında, doğumdan sonra ve çocuklarını emzirme aşamasında olup hormonel bozukluk yada stres yaşadıkları için meydana geldiği,  Erkeklerde saç dökülme nedenleri özellikle erkek tipi saç dökülmesi olan androgenetik alopeside çoğunlukla kalıtsal olduğu vurgulanıyor. Erkekler, saç dökülmesini anne ve babanın soy ağacında bulunan akrabalarından alıyor. Eğer bir erkeğin annesinde ya da babasında saç dökülmesi problem yoksa soy ağacında bulunan diğer bireylerden bu geni alabilme ihtimali bulunuyor.  Eğer bir erkek genetik olarak saç dökülmesine sebep olan gene sahipse ne yazık ki saçı koruma ihtimali oldukça azdır. Normal saç döngüsünün dışında tamamen genetik faktörlere bağlı olan bir durum olduğu için erkek tipi saç dökülmesinin engellenmesi zor olmaktadır.

Herhangi bir yan etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, FUE ve FUT denilen teknolojilerin tercih edildiği gözleniyor. Birisi FUE Tekniği (Follikel Unit Extraktion) diğeri ise FUT Tekniği‘dir (Follikel Unit Transplantation) Graft sayısı ve kök dağılımı saç ekimi öncesi yapılan analiz ve muayene sonrasında olarak belirleniyor. Medicalpark Hastanesi Saç Ekim Merkezi yetkilisi Elis Çolakoğlu uygulanan yöntem ve işlemler hakkında şunları dile getirdi: “0542 520 40 07 nolu iletişim hattından ve info@antalya-sacekimi.com adresinden bize ulaşan kişiler için FUE yöntemiyle saç ekimi, şu anki durumunuzu düzeltmek için kesin bir çözümdür ve dökülebilecek saçlarınız da göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.  Mevcut saçlarınızın dökülmesi devam ediyorsa yeni dökülen alanlar için ekimin tekrarlanması mümkündür.FUE Tekniği ile donör bölgenizden (enseden) kökler tek tek alınıp seyrek olan bölgelerinize nakil sağlanır. Saç ekimi işlemi için bize 1 gün zaman ayırmanız yeterlidir. Aynı gün içerisinde taburcu olmanızı sağlayabiliriz.

FUE tekniği ile saç ekimi ortalama 6-8 saat kadar sürer. Operasyon günü ve sonraki gün istirahat etmenizi öneriyoruz. Ameliyattan sonra ikinci gün ilk saç bakımı işleminden sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyattan 15 gün sonra her iki bölgenin iyileşme süreci tamamlanmıştır, iyileşme tamamlanınca herhangi bir yara izi kalmayacaktır. Seanslar arasında minimum 6 ay zaman geçmelidir. FUE tekniği ile ortalama planlanan (doktorumuzun tavsiyesi) 1.seans – ön bölge için  yaklaşık 3000 graft(kök), minimum 6 ay sonra tepe bölgesi için 2.seans –  yaklaşık 3000 graft(kök) toplamda ortalama 6000 kök ile anlamlı değişiklik sağlanabiliyor.Operasyon günü ve sonraki gün istirahat etmenizi öneriyoruz. Ameliyattan sonra ikinci gün ilk saç bakımı işleminden sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyattan 15 gün sonra her iki bölgenin iyileşme süreci tamamlanmıştır, iyileşme tamamlanınca herhangi bir yara izi kalmayacaktır. Ortalama FUE tekniği ile 2000-4000(kök) arası bir saç ekim operasyonun (1 seans) maliyeti 4000TL dir. Bu fiyatımıza saç ekimi öncesi gerekli kan testleri, operasyon sonrası tek doz PRP, saç ekimi sonrası enfeksiyonu önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla kullanmanız gereken ilaçlar da dahildir.