“Sağlık çalışanlarının çok büyük sorunları var”

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, acil servislere gelen hastaların yüzde 90’lık kısmının acil hastası olmadığını söyledi.

Eklenme: 21 Kasım 2016 - 14:14 / Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 - 14:14 / Editör: Büşra Kılıç

Ayhan DUMAN- Gaziantep Hakimiyet Gazetesi- Kazak, durumu gerçekten acil olan hastaların bu nedenle acil müdahaleden yoksun kaldığını dile getirerek, “Acil servislerde katkı payı alınmadığı için vatandaşlar tüm rahatsızlıklarında bu yöntemi deniyorlar” dedi.

“ACİL SERVİSLERDE YIĞILMA YAŞANIYOR”

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, sağlık çalışanlarının sorunları ve hastane acillerinde meydana gelen yoğunluğa ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Acil Servislerde yaşanan sıkıntıları dile getiren Kazak, “Acillerdeki önemli sorun şu; hastanelerde tedavi olmak için vatandaşlar katkı payı ödüyorlar. Vatandaşlar tedavi olmak amacıyla hastanelere gittiğinde devlet hastanelerine 8, özel hastanelerde ise 12 lira katkı payı ödüyorlar. Acillerde katkı payı alınmadığı için normal poliklinik hastaları dahi acil servislere geliyorlar. Bu da sağlık sisteminin farklı bir yanlışı oluyor. Acillerde ciddi anlamda yığılmalar meydana geliyor. Acillerde çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre yüzde 90’ı acil vaka olmuyor. Ancak yüzde 10’luk kısmı acil hasta oluyor. Katkı payı ödemek istemeyen ya da ödeyecek gücü olmayan poliklinik hastaları acillere gidiyor. Acil olmayan vakaların acillere gelmesi sağlık personelinin iş yükünü artırıyor, acillerde aşırı yığılmalara sebep oluyor. Bu durumun yarattığı vatandaşlar açısından mağduriyet yaratabiliyor. Acillerdeki yoğunluk nedeniyle gerçek acil vakalara müdahalede gecikmeler yaşanbiliyor. Bu durum sağlıkta şiddet olaylarını körüklüyor. Burada sağlık çalışanlarının bir suçu yok. Vatandaşların daha durumu ciddi olan acil vakalara karşı saygılı olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ YÜKÜ ARTTI”

Sağlık çalışanlarının sayısının kent nüfusuna göre belirlendiğini söyleyen Kazak, “Sağlık çalışanlarına yönelik Atama ve Nakil Yönetmenliğindeki düzenlemeye göre sağlık çalışanlarının sayısı kent nüfusuna göre tespit edilir. Bakanlık nezdinde planlama buna göre yapılır. Gaziantep’te kent nüfusunun yanı sıra 400 bin civarında Suriyeli Mülteci yaşıyor. Sağlık Bakanlığının Gaziantep’e yönelik yapmış olduğu planlama 1 milyon 900 bin kişilik nüfusa göre yapıldı. Bu planlama içerisinde 400 bin Suriyeli Mülteci olmadığı için sağlık çalışanlarının iş yükü arttı. Her bir sağlık çalışanının iş yükü yüzde 25 oranında arttı. Sağlık Bakanlığın OHAL dönemini değerlendirmeli. Gazİantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa bölgesinde yoğun olarak bulunan Suriyeli Mülteciler nedeniyle iş yükü artan çalışanlara bir ayrıcalık tanınması gerekiyor. Sağlık çalışanlarının iş koşullarını kolaylaştıracak adımlar atılması gerekiyor” diye konuştu.

“112 ACİL ÇALIŞANLARI 5 METREKARELİK KONTEYNIRLARDA HİZMET VERİYOR”

112 Acil çalışanlarının 5 metrekarelik konteynırlarda hizmet verdiğini hatırlatan Kazak, “112 Acil çalışanları asılsız ihbarlara rağmen işlerini yapmaya çalışıyorlar. Bugün kentte bulunan 112 çalışanlarının yüzde 80’i 5 metrekarelik konteynırlarda hizmet vermeye gayret ediyorlar. Kışın soğuk havadan, yazın ise sıcaklardan dolayı inanılmaz zorluklar yaşıyorlar. Sağlık Bakanlığımız bu konuda çalışma yapmalı. Kent belediyeleri ile anlaşılarak 112 acil çalışanları için yerler yapılmalı. 112 çalışanları konteynırlardan çıkarılarak insan onuruna yakışan alanlara yerleştirilmeli” şeklinde konuştu.

“GAZİANTEP’E YAPILAN SAĞLIK YATIRIMLARI YETERSİZ”

Gaziantep’e yeterli sağlık yatırımı yapılmadığını ifade eden Kazak, ” Gaziantep kamu adına yeterli oranda sağlık yatırımı alan bir il değil. Emsal şehirlerle karşılaştırıldığında çok geride kalmış durumda. 10 yıl önce Şehitkamil Devlet Hastanesi yapıldı. Şuanda Perilikaya’da bir hastane yapılıyor. Bunların dışında kalan 25 Aralık Devlet Hastanesi, Ersin Arslan Devlet Hastanesi, Çocuk ve Doğum Hastaneleri hep eski hastaneler. Artık talebe cevap vermiyorlar. Bugün Çocuk Hastanesi bölgeye hizmet veren bir hastanedir. Artan kent nüfusu ve bölge nüfusu baz alındığında Gaziantep’e bir çocuk hastanesi daha yapılması gerekiyor. Diğer yanda bölgeye hizmet veren Çocuk ve Doğum Hastanelerine ulaşım sorunu halen çözülmüş değil. Toplu taşıma araçları ile ulaşım seyrek bir şekilde sağlanabiliyor. Kente daha yakın bir alana yeni hastaneler kurulmalı” dedi.