Sağlık merkezleri stoklarında  çiçek aşısı tükendi!

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Kurtuluş, bulaşıcı Çiçek Hastalığı aşısının sağlık merkezlerinin stoklarında kalmadığını, yalnızca Manisa değil, tüm Türkiye’nin tehlike altında olduğunu söyledi.

Eklenme: 14 Haziran 2016 - 09:52 / Son Güncelleme: 14 Haziran 2016 - 9:53 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Shutterstock

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Burçin Kurtuluş, her yaşta ve her cinste kişilerde görülen bulaşıcı Çiçek Hastalığı aşısının sağlık merkezlerinin stoklarında kalmadığını, yetkililer tarafından temin edilmemesi halinde hastalığın büyük bir kaosa yol açacağını belirtti. Çiçek hastalığının hafife alınmaması gerektiğini ve hastalığın eskiden büyük salgınlara yaparak pek çok kişinin ölümüne yol açtığına dikkat çeken Kurtuluş, “Şuan için piyasada çiçek aşısı bulmak çok zor. Manisa’da sağlık merkezleri stoklarında tükenmiş durumda. Sağlık Ocaklarında ise neredeyse eskiden kalmış tek tük ilaçlar bulunmaktadır. Her yaşta ve her cinste kişilerde görülen ve özellikle de çocuklar için çok önemli olmasına rağmen büyük bir sıkıntı var” dedi.

“Sıkıntı türkiye geneli”

Kurtuluş, çiçek hastalığı aşısının sadece Manisa’da değil, Türkiye genelinde olmadığını belirterek, “Çiçek aşısı vurulan insanların bir daha çiçek hastalığına yakalanmayacak gibi bir durum söz konusu değil. Daha önce bu hastalığı geçirmiş olan insanlar tekrardan bu hastalığa yakalanabilme ihtimalleri var. Aşının vurulması sadece hastalık riskini azaltıyor. Bu sebeple aşının biran önce olması temin edilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

“Alternatif ilaçlar öneriliyor”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Eczaneler arasında imzalanan protokol kapsamında kanser ilacı ve lösemi hastaları ilaçlarının sıkıntıların çözüme kavuştuğunu belirten Kurtuluş, “SGK protokolü imzalanmasının ardından ilaçtaki sıkıntı bitti. Şuanda kanser hastalığı ve lösemi hastaları ilaçları temin edinilebiliyor. Bulamadığımız ilaçları ise çevre illerden temin ederek, çözmeye çalışıyoruz. İlaçlardan antipiskotik dediğimiz antidepresyon ilaçlarında bir takım yokluklar var. Hastalara benzerleri önerilerek, olmayan ilaçların açığı kapatılıyor” dedi. Ersan ERDOĞAN-Manisa Manşet