Sahiplerine aşık köpekler

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Beden Eğitimi Sağlık Yüksek Meslek Okulu (BESYO) öğrencisi Ömer Duyum ve Mücahit Tuğlu, Dogo Arjantin cinsi köpekleriyle aralarında oluşan güçlü bağı anlattı.

Eklenme: 13 Şubat 2018 - 10:22 / Son Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 10:22 / Editör: Büşra Kılıç

Gülay ÖZTEKİN- Ses Gazetesi- Köpeklerin karakterlerini onları yetiştiren sahiplerinden aldığını belirten Ömer Duyum, “Köpek saldırgan olmaz. Saldırgan olan sahibidir” dedi. Duyum, köpeğinin kendisine aşık olduğunu söyledi.

Çoğaltması yasak köpek sınıfında olan Dogo Arjantin cinsi 6 aylık köpeği Paşa’yı henüz 15 günlükken alıp besleyen BESYO öğrencisi Ömer Duyum, daha öncede köpek beslediğini ancak Paşa’ya bağlandığı kadar hiçbir köpeğine bağlanmadığını söyledi. Duyum, köpeklere ilişkin bilinmeyen önemli değerlendirmelerde bulundu.

“KARAKTERLERİ SAHİPLERİNE GÖRE ŞEKİLLENİR””

Köpeklere iyi davranılması gerektiğini kaydeden Duyum, köpeğinin kendisine aşık olduğunu söyledi. Hiçbir köpekle bu denli bir bağ kurmadığını belirten Duyum, “Köpekler sahiplerine aşık olur. Yeter ki onlara güzel davranın. Sevginizi verirseniz karşılığını fazlasıyla alırsınız. Hiçbir köpek saldırgan değildir. Onu yetiştiren sahibi saldırgandır. Hayvanları nasıl yetiştirirseniz öyle büyüyor. Köpeklerin karakterleri sahiplerine göre şekillenir. Kimileri saldırgan yetiştiriyor. Onlara zarar vermediğiniz sürece köpek saldırmaz. Köpekler bir aşktır ve sahiplerine aşık olurlar. Köpeklere her zaman güzel yaklaşın” dedi.

“BABA-OĞUL GİBİYİZ”

BESYO’dan arkadaşı Mücahit Tuğlu ise bir buçuk yaşındaki Dogo Arjantin köpeğiyle baba oğul gibi olduklarını söyledi. Tuğlu, “Bana geldiğinde el kadar yavruydu. Baba oğul gibiyiz. Köpekler çok sıkı dostlar. Konuşamazlar belki ama sizi çok iyi dinler. Benim için bir evlat gibi. Onun sevgisini hiçbir şeye değişmem” diye konuştu.