Samsun’da Arıcılığa Destek Büyük

2009 yılından beri Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı yapan Rasim Kaplan arıcılığın gün geçtikçe ilerlediğini kaydetti

Eklenme: 26 Ağustos 2016 - 11:19 / Son Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 11:19 / Editör: BIK

Serhat TÜRK- Gazete Gerçek(Samsun)- Mevsimsel değişimin gün geçtikçe artmasına vurgu yapan Kaplan, buna rağmen arıcılık sektörünün ilerlediğini ve daha çok gezici arıcılık yapıldığını söyledi. Gazete Gerçek’e arıcılık hakkında açıklamada bulunan Kaplan, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, arıcılığa yoğun destek verildiğini belirtti.

‘240 ÜYEDEN 850 ÜYEYE ÇIKTIK’

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kaplan, “2009 yılında göreve geldiğimde birliğimizin 240 üyesi vardı. Şu an ise 850 üyemiz var. Bu gerçekten güzel bir rakam. Arıcılık günden güne ilerliyor. Keza bal üretimi de her yıl artıyor. Şu an için 75-80 bin kolonimiz var” dedi.

‘MEVSİMSEL DEĞİŞİKLİKLER ARICILIĞA ZARAR VERİYOR’

Açıklamalarına devam eden Kaplan, küresel ısınmaya da dikkat çekerek, “Bakınız dünya üzerinde bir mevsim değişmesi sorunu söz konusu. Bakıyorsunuz yazın dolu yağıyor, kışın çok sıcak oluyor. Dengesiz yağışlar da cabası. Bu durumda bizim sektörümüz oldukça zarar görüyor. Bunları ortadan kaldırmak için kesinlikle toplum bilinci şarttır. Uzmanlara kulak vererek doğayı korumalı, mevsimsel değişiklikleri az da olsa engellemeliyiz” şeklinde konuştu.

‘GEZİCİ ARICILIK ARTTI’

Normal arıcılığın yanında gezici arıcılığın da arttığını kaydeden Kaplan, “Eskiden gezici arıcılık azdı. Çünkü köylüler arıcıları istemiyorlardı. Halbuki arı yaşam demektir. Doğanın canlı tutulması demektir. Köylülerimiz bunu yeni yeni anlıyor. Artık gezici arıcılarımız gittikleri yerlerde yadırganmıyor, dışlanmıyor. Bu ülkemiz için büyük bir ilerlemedir” dedi.

‘HAKKARİ DE BİLE SAMSUNLU ARICILAR VAR’

Türkiye’nin hemen her yerinde Samsunlu arıcıların olduğunu ve gezici arıcılık yaptıklarını belirten Kaplan, “Samsun’daki arı yetiştiricilerimiz kimi zaman gezici arıcılık dediğimiz olayı gerçekleştirmek üzere Samsun’dan şehir dışına çıkıyorlar. Bu anlamda Türkiye’nin her yerinde Samsunlu arıcılarımız var. Şu an mesela Hakkari’de bile Samsunlu arıcı meslektaşlarımız var. Bu bizler için önemli gelişmedir” şeklinde kaydetti.

‘SAHTE BALDAN BÜYÜK SEKTE YEDİK’

Bazı TV kanallarında satılan balların tamamının sahte ve bal olmadığını ifade eden Kaplan, “Bakınız 2-3 yıl önce tV ekranlarından çok çok ucuz ve imkansız rakamlara bal sattılar. O dönem biz bunlarla çok yoğun bir mücadele başlattık ve sonunda bunların yasa dışı ve sahteci olduklarını kamuoyuna sunmayı ve ortadan kaldırmayı başardık. Çok şükür şuan böyle bir şey yok fakat hırsıza kilit olmayacağı gibi sahteciler de yeniden boş durmayabilir. Vatandaşlarımız buna dikkat etmeliler” dedi.

‘TARIM İLAÇLARI BÜYÜK ENGELİMİZ’

Gerek gezici gerekse butik arıcılık konusunda en büyük zarar veren unsurun tarım ilaçları olduğunun altına çizen Kaplan, “Fındığa veya sebze meyveye sıkılan tarım ilaçlarının arıcılığa ve arılara büyük zararı var. Arılar ölmüyor olsa da ilaç vurulmuş bir meyve ağacına kondukları anda tüm zehri bala taşıyabiliyorlar. Dolayısıyla bu zehir bal ile vücudumuza geçiyor olabilir. Bu konuda daha dikkatliyiz ve yeni düzenlemelere ihtiyacımız var” dedi.

‘YUZUF ZİYA YILMAZ’IN HATIRI BİZDE ÇOK BÜYÜK’

Arıcılık sektörüne verilen desteklerden de bahseden Kaplan, “Başta devletimizin çeşitli kurumları arıcılığa ciddi destek vermekteler. Fakat Samsun için konuşmak gerekirse Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Yılmaz’ın bizde emeği ve hatırı çoktur. Arıcılığa çok ciddi destekler vermiştir. Bu anlamda şanslıyız ve her yerde de belirtmekten gurur duyuyoruz. Yusuf bey, belediyeciliğin sadece yol yapmak vs. olmadığının farkında bir insan. Sağ olsun bizde çok emeği var” şeklinde kaydetti.

‘ARININ GÖREVİ BAL YAPMAK DEĞİL’

Öte yandan Gazete Gerçek’e konuşan Dr. Ali Korkmaz arıcılık hakkında çarpıcı açıklamalara dikkat çekti. Yaptığı açıklamada arı hayvanının görevinin bal yapmak olmadığını belirten Korkmaz, arının ne pahasına olursa olsun yaşatılması gerektiğini vurguladı. Korkmaz, “Bilinenin aksine arının görevi bal yapmak değildir. Amerika ve Avrupa’da bal arının en son görevidir. Arı doğaya hayat taşıyan tek canlıdır. Avrupa’da veya Amerika’da tarlasının kenarına arı yerleştirmek için arıcılara 159 dolar para ödeniyor. Biz de ise bazı yerlerde halen arıdan rahatsız olan köylülerimiz var. Arı doğadaki döllenmeyi yapan hayvandır. Arı yoksa ne armut olur ne elma, ne de sebze. Bunlar bugün oluyorsa tamamen arılara borçluyuz. Eğer arı olmasın, domates bulursanız kilosunu ancak belki bir araba parasına yersiniz” dedi.

‘ARI SÜTÜ VE POLEN TÜKETİN’

Arı sütü ve Polen ürünlerinin büyük mineral ve vitamin deposu olduğuna dikkat çeken Korkmaz, “Baldan ziyade vatandaşlarımız polen ve arı sütü tüketmelidirler. Özellikle yaşlılar ve çocuklar. Bugün Amerika’da arı sütünün kilosu 1000 dolar civarındadır. Bu böyle önemli bir besindir. Öte yandan arı sütü tüketen ana arı, tüketmeyene nazaran iki katı ağırlığında olur ve doğaya iki kat fazla yumurta bırakır. Özetlemek gerekirse şunu kesin ve kesin söyleyeyim, arı yoksa insan yoktur” şeklinde kaydetti.