Sanatını iş yeri tabelasına yansıttı

Buharkent İlçe Halk Eğitim Merkezi’nden emekli olan el sanatları öğretmeni Sakine Akçan, uzun yıllar hayalini kurmuş olduğu el emeği ürünlerini satışını yapacak ve atölye olarak kullanacağı iş yerini faaliyete geçirdi.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 10:42 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 14:27 / Editör: Büşra Kılıç

Abdurrahman FIRAT- Ses Gazetesi(Aydın)- Efeler İlçesi’nde Vakıflar İl Müdürlüğüne ait ve Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Zincirli Han Otel’de bulunan iş yerini Haziran ayında kiralayan emekli el sanatları öğretmeni Sakine Akçan, hazırlık çalışmalarının ardından dört ay önce faaliyete geçirdiği iş yerinin girişine asmış olduğu el işlemesi tabela ve üzerindeki süsler sokaktan geçenleri kendine hayran bırakıyor.

El sanatları ve süs eşyaları yapıp satışını yapan Akçan, iş yerine yakışır bir tabela taktırarak hem yıllardır hayalini kurmuş olduğu iş yerine hem de sanatına saygısını ortaya koyduğunu gösterdi.
El emeğine önem verdiği ve el sanatları ürün satışı yapacağı için uzun aramalar sonucunda ahşap ustasına işlemeli bir tabela yaparak dikkatleri iş yeri üzerine çeken Akçan, tarihi sokağın kültür sokağına dönüşmesini ve Aydın’a gelen her insanın ufak da olsa bir hatıra evine götürmesini istedi.

Atıl durumdaki gazetelerden ve yumurta kutularının atıklarından yapmış olduğu hamurla tablolar yapan Akçan, “Benim küçüklükten beri hayalim bir işyeri açmaktı. Benim amacım fabrikasyondan ziyade el işçiliğiyle yapılan ürünlerin ön plana çıkması. O yüzden iş yerimde satışını yaptığım bütün ürünler kendi alın teri ve el emeğiyle yapmış olduğum ürünlerden oluşuyor. Kendi el emeği göz nuru ürünlerimi bu açmış olduğum iş yerinde satışını yapıyorum. Seramikten gül, saksı, tabak, takı gibi süs eşyaları yaptığım gibi yıl başı içinde kozalaklardan göze hitap eden süs eşyalar hazırlıyorum. Toprak ve seramiği kombine edip vazo ve süs kabağı yapıyorum. Ceviz kabuğuyla seramikle karışık kaplumbağa yapıyorum. İl dışına da bu kaplumbağaları gönderiyorum” dedi.

YILBAŞI HAZIRLIKLARI

İşlerin yeterince iyi olmamasından dolayı dert yanan Akçan, yıl başının yaklaştığını ve bu nedenle işlerde biraz hareketlenme oluğunu söyledi. Yıl başını evinde ailesiyle birlikte kutlamak isteyen vatandaşların süs eşyası siparişleri verdiğini belirten Akçan, tatlı bir telaşla ürünleri yetiştirmek için çalıştıklarını kaydetti.