Şanghay İşbirliği Örgütü 15 trilyon dolarlık ekonomiye ulaştı

ŞİÖ’nün, toplam ekonomik büyüklüğü Pakistan ve Hindistan’ın da katılımıyla 15 trilyon doları aştı ve 74 trilyon dolarlık dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 20’sine karşılık geldi.

Eklenme: 13 Haziran 2017 - 11:44 / Son Güncelleme: 13 Haziran 2017 - 11:44 / Editör: Ömer Faruk Orkçu

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ), toplam ekonomik büyüklüğü Pakistan ve Hindistan’ın da katılımıyla 15 trilyon doları aştı ve 74 trilyon dolarlık dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 20’sine karşılık geldi.

Örgütün, geçen günlerde Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşen zirvesi, ŞİÖ’nün ekonomik iş birliği potansiyelini gündeme getirdi.

İlk olarak 1996’da Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından “Şanghay Beşlisi” adıyla başlayan birliktelik, 2001’de Özbekistan’ın da katılmasının ardından adını Şanghay İşbirliği Örgütü olarak değiştirdi. Geçen sürede dünya ekonomisi üzerinde etkinliğini hızla artıran ŞİÖ, 9 Haziran’da Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen zirvede Pakistan ve Hindistan’ın tam üyeliği onaylanmasıyla gücünü artırdı.

Son katılımlarla ülke sayısını 8’e çıkaran Örgüt, üye devletler arasında siyasi, ticari, ekonomik, bilim, kültür, eğitim ve başka alanlarda karşılıklı iş birliği ve güveni pekiştirmeyi amaçlıyor.

Dünya Bankası’nın verilerine göre, ŞİÖ’nün toplam ekonomik büyüklüğü Pakistan ve Hindistan’ın da katılımıyla 15 trilyon doları aştı ve 74 trilyon dolarlık dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 20’sine karşılık geldi.

Söz konusu iki ülkenin üyeliğinden önce ise Örgütün ekonomik büyüklüğü 2015 sonu itibarıyla 12,7 trilyon dolar civarındaydı.

“Ekonomik iş birliğinde ciddi potansiyeli var”

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever, ŞİÖ’nün değişen ve gelişen bir yapısı olduğuna değinerek, örgütün temelde sınır sorunlarını çözmek için kurulduğunu ancak son dönemde ekonomik alanlarda da etkili olduğunu söyledi.

Tanrısever, ŞİÖ’nün şu an için Avrupa Birliği (AB) benzeri bir entegrasyon projesinin çok uzağında olduğunu ifade ederek, “Çünkü çok farklı ülkeler var. Menfaatleri, ekonomik yapıları farklı. ŞİO, ekonomik entegrasyonun henüz uzağında olsalar da bu alanda iş birliği konusunda ciddi bir potansiyeli var.” dedi.

AA