Şanlıurfa’da Gece Haberlerinin Görünmeyen Kahramanları

Şanlıurfa’da tüm şehrin uyuduğu saatlerde mesailerine başlayan, gece yaşanan olayları herkesten önce öğrenerek haberleştiren muhabirler, vatandaşlara haberi doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırmanın telaşını yaşıyor.

Eklenme: 5 Aralık 2018 - 10:15 / Son Güncelleme: 5 Aralık 2018 - 10:15 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Kentin gecesine çoğu zaman emniyet güçleri ve itfaiyecilerle birlikte şahitlik eden gazeteciler, çoğu zaman olay yerine ilk ulaşanlardan oluyor.

Kimi zaman büyük bir yangına kimi zamansa trafik kazasına, cinayete veya terör olayına tanıklık eden, olumsuz olaylarda dahi görevlerini yerine getirmeye çalışan Şanlıurfa’nın gece muhabirleri için olay anonsu telsizden duyulduğu anda arkadaşlık, yerini rekabete bırakıyor.Bazı sıcak olaylarda kameraları görenlerin sert tepkisiyle de karşılaşabilen muhabirler, olaylar karşısında üzüntü duymalarına rağmen görevlerini yerine getirmeye çalışıyor.

Neredeyse 24 saat yaşayan kentin, gece yarısından sabahın ilk ışıklarına kadar olan zaman dilimini yaşayan gece muhabirleri, her şeye rağmen mesleklerini heyecan ve keyifle yapıyor.

Şanlıurfa’da uzun yıllardır bu mesleğin içindeki muhabirlerden biri olan İhlas Haber Ajansı Muhabiri Şinasi İnan mesleğine dair yaşadıklarını açıkladı.

‘’Toplam 19 yıldır basın sektörünün içerisindeyim.  İhlas Haber Ajansında 10 yıldır muhabirlik yapıyorum. 10 yıldır gündüz çalışmakla beraber gece de haberlere gidiyorum. Gündüz haberlere gitmek çok ciddi sıkıntılara neden olmuyor ama gece ailenin yanındayken habere gitmek gerçekten çok zor oluyor. Sen gece habere gittiğinde evde kalanlar da seninle birlikte uyumadan sabaha kadar beklemek zorunda kalıyor çünkü gece insanın başına farklı şeylerin gelme olasılığı daha fazla. Bazen gece haberlere giderken üşüdüğümüz, çamura battığımız, ıslandığımız oluyor. Şanlıurfa’da 3 yıldan fazladır gece haberlere gidiyorum. Çok şükür bugüne kadar çok ciddi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Gece de olsa gündüz de olsa ben İşimi severek yapıyorum’ ’dedi

Urfanatik Gazetesi Muhabiri İbrahim Çakmak gece muhabirliği yaptığını aktararak, şunları anlattı:

“İnsanlar evlerine dönmeye başladıktan sonra Şanlıurfa’nın gerçek yüzüyle karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü Şanlıurfa’nın en saf ve yalın hali gece. Bizim işimizin en önemli yanı sağlık ve itfaiye telsizi dinlemek. İnsanlar bazen diyor ki; ‘Olay yerine polis, sağlık veya itfaiyeden önce nasıl geliyorsunuz?’ Çünkü bizim gözümüz yollarda, kulağımız ise anonstan geçecek kodlarda. Bu kodları duyduğumuz zaman olay yerine ilk önce varmaya çalışıyoruz. Zamanla bir yarış başlıyor’’. Değerlendirmesinde bulundu.

URFA FANATİK