Sarıkamış’ın ramazan davulcuları hazırlıklarını tamamladı.

İlçede ramazan ayı süresince vatandaşları sahura kaldıracak davulcular, bakım, onarım ve son düzenlemelerini yaptı. KARS – Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ramazan ayında görev yapacak davulcular, okuyacakları manileri ve diğer tüm hazırlıklarını tamamladı. İlçenin 9 mahallesinde bir ay süreyle vatandaşları sahura kaldıracak 5 davulcu, en eski davulculardan Rasim Kaya gözetiminde bakım, onarım ve son düzenlemelerini yaptı. Ramazan ayında görevlerini […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 10:44 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 10:45 / Editör: Begüm Çelik
Hüseyin Demirci - Anadolu Ajansı

İlçede ramazan ayı süresince vatandaşları sahura kaldıracak davulcular, bakım, onarım ve son düzenlemelerini yaptı.

KARS – Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ramazan ayında görev yapacak davulcular, okuyacakları manileri ve diğer tüm hazırlıklarını tamamladı.

İlçenin 9 mahallesinde bir ay süreyle vatandaşları sahura kaldıracak 5 davulcu, en eski davulculardan Rasim Kaya gözetiminde bakım, onarım ve son düzenlemelerini yaptı.

Ramazan ayında görevlerini en iyi şekilde yapmak için hazırlanan davulcular, okuyacakları manilere göre ritmlerin provasını da yaptı.

Rasim Kaya, AA muhabirine, Sarıkamış’ta 40 yıldan fazla davulculuk yaptığını belirterek, bu geleneği kuşaktan kuşağa aktarmak için çaba harcadığını söyledi.

Davulların tüm bakımlarını kendisinin yaptığını dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

“Ramazan ayının bütün İslam alemine ve ülkemize bolluk, bereket getirmesini diliyorum. Sarıkamış’ın en eski davulcularından biriyim. Her yıl ramazan yaklaştığında arkadaşlar davullarını bana getirirler. Ben de burada derisi yırtılmışsa dikim işi, gerdirme, bakım ve onarımını yapıyorum. Bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Nasip olursa diğer arkadaşlarla bir ay boyunca sahurda davul çalacağız.”

Davulcu Tuncay Polat da çalacakları davul ve okuyacakları manilerle vatandaşların sahura daha huzurlu bir şekilde kalkmalarını sağlamaya çalışacaklarını kaydetti.

Muhabir Hüseyin Demirci
AA