Şehit köy korucuları törenle son yolculuklarına uğurlandı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerin saldırısında şehit olan köy korucuları Eshet Yeşil ve Ahmet Demircan için tören düzenlendi.

Eklenme: 10 Haziran 2016 - 16:12 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerin saldırısında şehit olan köy korucuları Eshet Yeşil ve Ahmet Demircan için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında tören düzenlendi.

Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’ndaki törene Vali Cüneyit Orhan Toprak, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil İbrahim Ergin, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, İl Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Demiray Demirci, Vali Yardımcıları Cüneyt Epcim, Hasan Ongu, Mehmet Emin Taşçı ve Bekir Abacı, kamu kurum amirleri, asker, polis ve şehit yakınları katıldı.

Saygı duruşunun ardından şehit korucuların Türk bayrağına sarılı naaşları tören alanına getirilerek, öz geçmişleri okundu.

İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Demirci, törende şehitler gibi vatan için canlarını seve seve vermeye hazır olduklarını söyledi.

Şehit köy korucuları Yeşil ve Demircan’ı şükran ve minnetle andıklarını kaydeden Demirci, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin bağrından çıkan korucu Ahmet Demircan ve Eshet Yeşil, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, şanlı Türk bayrağının sonsuza kadar ülke semalarında dalgalanması uğruna şehadet mertebesine uğurlanmaktadırlar. Vatandaşlarımızın can güvenliğini, milletimizin, devletimizin bekasını sağlamak için cansiperane mücadele ederek, Şemdinli ilçesinde terör örgütü mensuplarınca yapılan hain saldırı sonucu şehit düşen korucularımızı şükran ve minnetle anıyorum.”

Okunan duanın ardından şehitlerin cenazeleri, defnedilmek üzere Şemdinli ilçesine bağlı Üzümkıran köyüne uğurlandı.

Zirvin Tepesi’ndeki üs bölgesinde nöbet değişimi sırasında teröristlerin saldırısı sonucu 4 çocuk babası Eshet Yeşil ve 7 çocuk babası Ahmet Demircan şehit olmuş, Tefik Fırat yaralanmıştı. AA