Şenol Güneş’ten UEFA’ya sert çıkış

Beşiktaş Kulübü Teknik Direktörü Şenol Güneş, Olympique Lyon ile yarın oynayacakları UEFA Avrupa Ligi çeyrek final rövanş maçı öncesi UEFA tarafından verilen cezayı eleştirdi.

Eklenme: 20 Nisan 2017 - 09:06 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:42 / Editör: Ömer Faruk Orkçu

BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Beşiktaş Kulübü Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Cezanın zamanlaması ve şekli tartışmaya açıktır. UEFA, Lyon tarafında ağır basmış ve belki 1 gol atmıştır. Fakat, biz bu golü de çıkarmak için gayret göstereceğiz. Bir bahçede çiçekleri kurtarmak için ayrık otlarını temizlerken çiçekleri yok etmek bahçeyi de yok etmektir. Sapla samanı ayırmak lazım. Futbola bir ceza verilmiştir. Taraftarı maça almayabilirsiniz, para cezası verebilirsiniz. Saha içinde bizimle ilgisi olmayan olaylar yaşandı. Yarın başka takım taraftarlarından araya karışacak 10 kişi bile olayları büyütebilir.” diye konuştu.

Olympique Lyon taraftarlarının İstanbul’a gelmemesini bir hazırlık olarak değerlendirebileceklerini belirten Güneş, “Taraftarların buraya gelmemesi bir hazırlıktır. Gelseydi ne olacaktı? Demek ki karar daha önceden bilinen bir karar olabilir. İlk maçta Beşiktaş taraftarlarını oraya biz almadık, kendileri aldı. Hem parasını alıyorsun hem de onların cezasını biz çekiyoruz. Sorumlu ev sahibidir. Biz yarınki maçın cezasını aldık. Ev sahibi olmadığımız maçta cezalandırıldık.” ifadelerini kullandı.

“Bu kararda kaybeden Beşiktaş ile futboldur”
İlk maçta yaşanan saha olaylarında iyi niyetli davrandıklarını söyleyen tecrübeli teknik adam, konuşmasına şöyle devam etti:

“Oğuzhan’a atılan yabancı maddelerde oyuncum dönüp tribüne bile bakmadı. Oyuncumuz maddeler atılırken yere yatsa maç tatil olurdu. İstesek bunu yapardık ama gayretimiz futbol oynamak. Niyetimiz asla gayrimeşru yollardan maç kazanmak değildir. Yarın göreceksiniz her faulde, her harekette oyuncular kendilerini atacaklar. Ceza için bir gün daha bekle. Orada yaşanan olaylarda zararını ben çektim, burada olay yok yine cezasını ben çekiyorum. Benim seyircime baskı kurup cezayı zaten veriyorsun. Bu kararda kazanan Lyon takımıdır, kaybeden de Beşiktaş ile futboldur. Bizi boynumuzdan assalar bile kaybetsek de teslim olmayacağız. Futbol ayakla oynanan bir oyundur. Biz bunu yapacağız. Roma-Lyon maçını dün Real Madrid-Bayern Münih maçının hakemi Viktor Kassai yönetmişti. Orada Lyonluların neler yaptıklarını gördük.”

“Ceza verilme hissi içinde maça psikolojik baskı yapıldı”
Cezanın açıklanma zamanını “manidar” olarak değerlendiren Şenol Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Futbol endüstriyel bir hal almıştır. Yanlış yapanlar olabilir. Yanlış yapanların önünü kesmek yöneticilerin görevidir. Bugün ceza verilmedi. Ceza verilme hissi içinde maça psikolojik baskı yapıldı. Bunun nasıl yapıldığıyla ilgili şüphelerimi sizinle paylaşmak istemiyorum. Görünen köy kılavuz istemez. İki takımı da aynı kefeye koyuyorsanız buradaki adaletsizliği herkes görür.”

Yarın oynanacak karşılaşmada Beşiktaş taraftarlarının provokasyona gelmemesini isteyen Güneş, “Bugüne kadar nasıl destek oldularsa öyle olsunlar. Sahamızda hiçbir şey olmadı bugüne kadar. Sevgi, saygı içinde dostluğa, barışa katkı sağlamamız gerekiyor. Irk, dil, din ayrımı olmamalı, buna izin verilmemeli.” dedi.

“Çeyrek finale futbol oynayarak geldik”
Olympique Lyon ile zor bir maç oynayacaklarına değinen Güneş, şunları aktardı:

“İki iyi takımın maçı olacak. Futbolun iki yönünü de iyi oynamak zorundayız. Hem hücumda hem savunmada etkili oynamamız gerekiyor. Çeyrek finale futbol oynayarak geldik ve yarın da iyi oynayarak kazanmak istiyoruz. Bırakalım sahadaki futbolcular hünerlerini göstersin. Fair play çerçevesinde bir maç olsun. Futbolcuların yeteneklerine ve karakterlerine güveniyorum. Sonuç ne olursa olsun daha önce olduğu gibi yarın da onlarla gurur duyacağım. Tabii ki maç bittiğinde emeklerinin karşılığını almalarını istiyorum. Sonuçla da mutlu olmak istiyoruz. Kazanırsak çok seviniriz, kaybedersek üzülürüz. Sevinmek için olağanüstü gayret gerekiyor. Taraftarlarımızın daha önce yaptığı gibi maçtan hiç kopmadan destek vermelerini bekliyoruz. Bu zamana kadar stadımızdaki her maçta olduğu gibi, enerjilerini atmadan, rakip oyuncuların provokasyonuna gelmeden hareket etmelerini istiyorum. Provokasyonlara gelmeden, sinirlenmeden sakin kalacağız.”

Tosic: Tarihi bir sonuç almak istiyoruz
Beşiktaşlı futbolcu Dusko Tosic ise karşılaşma ile ilgili yaptığı değerlendirmede, şöyle konuştu:

“Yarın bizim için, taraftarlar için, kulüp ve Türkiye için tarihi öneme sahip bir maça çıkacağız. İlk maçta yaptığımız hataları analiz ettik. Neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Güçlü bir rakibimiz var ama iç sahada 40 bin taraftarımız arkamızda olacak. Tarihi bir sonuç almak istiyoruz. Marcelo bizim için çok önemli bir futbolcu ama kadromuz 11 kişiden oluşmuyor. 25 kişilik geniş bir kadromuz var. Sahaya çıkan herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Lyon’un hücum oyuncuları çok hızlı ama onları nasıl durduracağımızı biliyoruz.”

AA