Sepet örerek, üç çocuğunu okuttu

Aydın’ın Efeler ilçesinde sepet örerek geçimini sağlayan Neşe Lofçalı, 3 çocuğunu bu işten elde ettiği gelirle okuttuğunu söyledi.

Eklenme: 12 Ocak 2018 - 09:03 / Son Güncelleme: 12 Ocak 2018 - 9:03 / Editör: Büşra Kılıç

Kazım YÖRÜKCE- Ses Gazetesi- Efeler’in Ilıcabaşı Mahallesi’nde evli ve 3 çocuk annesi 40 yaşındaki Neşe Lofça, 20 yıldır sepet örüyor. Evlendikten sonra eşine destek olmak amacıyla başladığı meslekte yıllar sonra ustalaşan Lofça, ördüğü sepetleri satarak ailesinin geçimine katkı sağlıyor.

“BEN OKUYAMADIM”

Dere kenarlarından eşiyle birlikte topladığı çubuklardan sepet ve süs eşyaları yaparak üç çocuğunu okuttuğunu belirten Lofça, “Roman olduğumuz, okutulmadığımız için çalışabileceğimiz işler sınırlıydı. Genç kız olduğumda tarlaya, temizliğe giderek aileme destek oluyordum. Küçük yaşta eşimle tanışıp kaçarak evlendik. Evlendikten sonra eşimin mesleği olan sepetçilik işine başladım. Ben okuyamadım. 3 çocuğum var ve okumaları, iyi bir meslek sahibi olmaları için elimden geleni yapıyorum” dedi.

MİKROKREDİ İLE İŞLERİNİ BÜYÜTTÜ

Ördüğü sepetleri evinin önünde sattığını belirten Lofça, “Eşim ile birlikte dere kenarlarından çubuk topluyoruz. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra sepet, süs eşyaları yapıyoruz. Bunların da evimizin önünde satışını yapıyoruz. Yapılan işler için gerekli malzemeyi her zaman kendimiz temin edemiyoruz. Mikrokredi alarak işlerimizi büyüttük. Oturduğumuz mahalleye uyuşturucu nedeniyle girmeye korkan onca insana karşı ben bu işle ekmeğimizi kazanıyorum. Mahallemizde benim gibi emekçi olan sanat sahibi tüm komşularımıza mikrokrediyi tavsiye ederek daha fazla kazanç sağlamaları için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.