Sertifikasız firmalara dikkat

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Makine Mühendisi Hüseyin Barut, yaklaşan kış mevsimi öncesinde doğalgaz kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Eklenme: 29 Eylül 2016 - 09:18 / Son Güncelleme: 29 Eylül 2016 - 9:19 / Editör: Büşra Kılıç

Fatmana TOSUN- Antalya Hilal Gazetesi- Doğalgaz kurulumunun ‘sertifikalı’ firmalar tarafından yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Hüseyin Barut, “Doğalgaz kullanmayı düşünen konut sahipleri öncelikle Yetkili firmasının internet sitesine ya da şubelerine bizzat başvurarak kurulum yaptırmak istedikleri firmaların sertifikalı olup olmadığını sorgulatmalı. Tabelasında her ‘doğalgaz tesisatı çekilir’ ‘doğalgaz montajı yapılır’ gibi ibarelere halkımızın itibar etmemesini öneriyoruz” dedi.

KEŞİF MÜHENDİSLER TARAFINDAN YAPILMALI

Doğru keşif yapılması, konutunuzda emniyetli doğalgaz kullanımı ve enerjiyi tasarruflu kullanım açısından önem taşımakta. Bundan dolayı konutunuzun uygun doğalgaz sistemi seçimi yetkili makina mühendisi tarafından yapılmalı diyen Barut, kurulum sırasında da kurulumu yapılacak firma ile mutlaka sözleşme imzalanması ve kullanılacak malzeme ile cihazların sertifikalı olması gerektiğini belirterek; “Doğalgaz sistemi yaptıracağınız yetkili doğalgaz firmasıyla mutlaka sözleşme yaparak işe başlatmasına izin verin. Doğalgaz tesisatında kullanılan tüm tesisat malzeme ve cihazlarda ürünler yerli ise TSE eğer ürünler yurt dışından ithal ise TSE tarafından uygun görülen EN, ISO, IEC, DIN gibi standartlara uygunluk belgesi aranmalıdır” dedi.

DOĞALGAZ UYARISI

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Antalya’nın doğalgaz kullanımına ve kurulumuna yönelik uyarlılarda bulunan ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut, doğalgazın konutlarda ve işyerlerinde hem ucuz hem de çevre dostu olan konforlu bir yakıt olduğunu söyledi.

SERTİFİKASIZ FİRMALARA DİKKAT!

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Makine Mühendisi Hüseyin Barut, yaklaşan kış mevsimi öncesinde doğalgaz kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu. Doğalgaz kurulumunun ‘sertifikalı’ firmalar tarafından yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Barut, “Doğalgaz kullanmayı düşünen konut sahipleri öncelikle Yetkili firmasının internet sitesine ya da şubelerine bizzat başvurarak kurulum yaptırmak istedikleri firmaların sertifikalı olup olmadığını sorgulatmalı. Tabelasında her ‘doğalgaz tesisatı çekilir’ ‘doğalgaz montajı yapılır’ gibi ibarelere halkımızın itibar etmemesini öneriyoruz” dedi.

KEŞİF MÜHENDİSLER TARAFINDAN YAPILMALI

Konutlara doğalgaz kurulumuyla ilgili yapılacak keşif işleminin de mutlaka bir makine mühendisi tarafından yapılmasının altını çizen Barut, “Doğru keşif yapılması, konutunuzda emniyetli doğalgaz kullanımı ve enerjiyi tasarruflu kullanım açısından önem taşımakta. Bundan dolayı konutunuzun uygun doğalgaz sistemi seçimi yetkili makina mühendisi tarafından yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Kurulum sırasında da kurulumu yapılacak firma ile mutlaka sözleşme imzalanması ve kullanılacak malzeme ile cihazların sertifikalı olması gerektiğini belirten Hüseyin Barut, “Doğalgaz sistemi yaptıracağınız yetkili doğalgaz firmasıyla mutlaka sözleşme yaparak işe başlatmasına izin verin. Doğalgaz tesisatında kullanılan tüm tesisat malzeme ve cihazlarda ürünler yerli ise TSE eğer ürünler yurt dışından ithal ise TSE tarafından uygun görülen EN, ISO, IEC, DIN gibi standartlara uygunluk belgesi aranmalıdır” dedi.

DÖNÜŞÜM İÇİN KIŞI BEKLEMEYİN

Sözlerinin sonunda doğalgaz dönüşümü için de özellikle havaların daha da soğumaya başlamasının beklenmemesine vurgu yapan Barut, “Vatandaşlarımız, özellikle doğalgaz dönüşümü için havaların soğumaya başlamasını bekliyor. Bu durumda da belirli bir dönemde taleplerin artmasından dolayı firmalar kapasite üzerinde iş almak zorunda kalıyor. Bunun ile birlikte Yetkili firmasının da gelen talepleri yetiştirmede zorlanmasına neden oluyor. ATSO olarak bizler vatandaşlarımıza doğalgaz dönüşümlerini, havalar soğumadan ve özellikle yaz aylarında rahat dönemlerde yaptırmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu. Barut, kombilerin de her yıl yaz aylarında bakımlarının mutlaka yaptırılması gerektiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.