“Sevda Kuşun Kanadında” dizisine eleştiri

Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek: – “Kısakürek’in, uydurma bir canlandırma ve ona ait olmayan sözlerle kişilik hakları ihlal edilmiş, ayrıca eseri izinsiz olarak kullanılmıştır” İSTANBUL – Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek, “Sevda Kuşun Kanadında” dizisinde Kısakürek’in kişilik haklarının, uydurma bir canlandırma ve ona ait olmayan sözlerle ihlal edildiğini savundu. Necip Fazıl Kısakürek Kültür […]

Eklenme: 7 Haziran 2016 - 15:38 / Son Güncelleme: 7 Haziran 2016 - 15:38 / Editör: BIK

Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek: – “Kısakürek’in, uydurma bir canlandırma ve ona ait olmayan sözlerle kişilik hakları ihlal edilmiş, ayrıca eseri izinsiz olarak kullanılmıştır”

İSTANBUL – Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek, “Sevda Kuşun Kanadında” dizisinde Kısakürek’in kişilik haklarının, uydurma bir canlandırma ve ona ait olmayan sözlerle ihlal edildiğini savundu.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı ve Büyük Doğu Yayınları tarafından Mehmed Kısakürek imzasıyla yapılan açıklamada, genel yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın üstlendiği dizide Kısakürek’in istismar edildiği ileri sürüldü.

Bu konuda 10 Mayıs’ta dizinin yayımlandığı kanalın ve dizi yapımcısı prodüksiyon şirketinin ihtarnameyle uyarıldığı aktarılan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Kısakürek’in, uydurma bir canlandırma ve ona ait olmayan sözlerle kişilik hakları ihlal edilmiş, ayrıca eseri izinsiz olarak kullanılmıştır. Dizideki Necip Fazıl canlandırması, kişilik haklarına tecavüz sınırını ihlal edecek derecede ileri safhadadır. Bu durum ailesiyle birlikte bütün sevenlerini üzmüş ve yaralamıştır. Şiirinin izinsiz olarak kullanılması ise fikir-sanat haklarının gasbı anlamına gelmektedir. İhtarnamede, Kısakürek’in canlandırılmasının yapıldığı ve eserinin izinsiz kullanıldığı sahnelerin çeşitli mecralarda tekrar gösterimde yer almaması gerektiği vurgulandı.”

Açıklamada, uyarı üzerine yapımcı firmanın kendilerine başvurarak özür dilediği ve aynı hataya bir daha düşmeyeceği sözünü vererek yayınlanmış bölüm için muvafakat istediği belirtildi.

Yapımcı firmaya cevap olarak izinsiz kullanılan bölüme sonradan muvafakat edilemeyeceği ve talebin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğinin iletildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İhtarımıza, özür beyanlarına ve bir daha canlandırma yapılmayacağı taahhütlerine rağmen, söz konusu dizinin 3 Haziran 2016 tarihinde gösterilen sezon finalinde Necip Fazıl ismi yapılan karikatürize canlandırma ile tekrar istismar edilmiştir. Sanat yetenekleri ancak günümüz siyasi ortamının sağladığı imkanları menfaat hanelerine eklemekten ibaret bir seviyenin, sanatı fikri ve aksiyonuyla millete mal olmuş Necip Fazıl’ı istismarına, bir kısım basının şişirme övgülerinin arkasına sığınsalara da izin vermeyeceğimizi, konuya ilişkin kanuni haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna iletiyoruz.”

Yönetmen Mesut Uçakan

Yönetmen Mesut Uçakan da Sonart Medya ve Yayıncılık adına yaptığı açıklamada, Mehmet Kısakürek’in, Büyük Doğu Vakfı ve Yayınları adına 3 Haziran’da sezon finali yapan “Sevda Kuşun Kanadında” dizisinde “Üstad” karakteriyle ilgili yaptığı açıklamayı şık bulmadıklarını, karşılıklı görüşmelerle çözülebilecek basit bir meseleyi hemen kamuoyuna şikayet etme telaşı içine girmesine şaşırdıklarını belirtti.

Kısakürek’in kendilerine hakaret ettiğini ve sanatsal yeteneklerini aşağıladığı öne süren Uçakan, şöyle devam etti:

“Bizi istismarla suçluyor! Samimi olarak itiraf etmeliyim ki asıl burada kahroldum. 40 yıl boyunca onca acılar içinde çektiğim filmleri bütün kamuoyu bilir. Bunlar arasında Üstadın Reis Bey’i de var. Mehmet Bey elbette büyüğümüzdür, saygı da kusur etmeyiz ancak, ne diyebilirim, eğer benim niyetim istismarsa vay benim halime? Hepimiz biliyoruz ki sevgili Üstat millete mal olmuş bir kahramandır. Hatta milli bir kahraman. Hepimizin ortak mirasıdır. Bir sanat adamının böyle bir kahramanı, yazı ve resimlerle, fotoğraf ve sahnelemelerle anlatmaya hakkı vardır. Bir sanat adamı olarak bu benim hem insani, hem de yasal hakkım. ‘Bunları ancak benim iznimle ve benim dediğim şekilde yapacaksın’ diyen bir tavır, hem etik değil, hem de hukuki altyapısı yok. Hakaret söz konusu ise mahkeme, elbette müdahale edecektir ama çizdiğimiz sahnelerde, Üstadı nasıl gösterdiğimiz ortada. Hakaret etmek de ne demek, aksine, yüceltiyor ve onun asalet dolu duruşunu yansıtmaya çalışıyoruz. Nitekim, övgü dolu tweetler, gazete haberleri de bunun birer kanıtı. Biraz hoşgörü lütfen!”

Uçakan, Necip Fazıl Kısakürek’in herhangi bir şiirini ya da yazısını kullandıklarında elbette telif hakkı ödeyeceklerini ancak Mehmet Kısakürek’in asla telif hakkını almaya ve muvafakatname vermeye yanaşmadığını, yargı yolunu gösterdiğini öne sürdü.

Yargının karşısında boyunlarının kıldan ince olduğunu vurgulayan Uçakan, şunları kaydetti:

“Ne yazık ki, Sayın Kısakürek, yargıya gideceğine medyaya gidiyor. Bundan böyle, çok istediğimiz halde, bu negatif tavır yüzünden Üstadı canlandıracağımız sahnelerde tek bir şiirini ve eserini bile kullanamayacağımızı üzülerek kamuoyu ile paylaşıyoruz. Gönül isterdi ki o heyecan verici mısralarını, anektodlarını bol bol seyirciye aktaralım. Özellikle, şu dönemde milletin buna ne kadar çok ihtiyacı olduğu hepimizin malumu. Gösterilen titizliği anlıyoruz ama bu titizlik yaşatmıyor, öldürüyor. Lütfen, biraz hoşgörü. Beklentimiz bu. Biz aynı çekirdekte yer alan insanlarız. Dostlukları yıkmak ne kadar doğru?”

AA