Sevgisizlik çocuklara toprak yediriyor

Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, Pika Sendromu’nun her yaşta görülebileceği gibi en çok çocuklarda görüldüğünü belirtti.

Eklenme: 17 Temmuz 2017 - 08:58 / Son Güncelleme: 17 Temmuz 2017 - 9:00 / Editör: Büşra Kılıç

Begüm ARSLAN- Zafer Gazetesi- Besin maddesi olmayan toprak, taş, kireç, cam ve sabun gibi nesneleri yemek ya da yalamak şeklinde ortaya çıkan Pika Sendromu, en çok çocuklarda görülüyor. Pikanın altta yatan psikolojik nedeninin sevgi yoksunluğu ve gelişmemiş güven duygusu olduğunu belirten uzmanlar, “Annesel yoksunluk, ebeveyn reddi, zayıflamış ebeveyn-çocuk ilişkisi, dezorganize aile yapısı, ailedeki huzursuzluk ortamı, istismar en büyük stres etkenlerinden olduğunu belirtiyor.

Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, Pika Sendromu’nun her yaşta görülebileceği gibi en çok çocuklarda görüldüğünü belirtti. Yüksel, en temel üç sebebi besin eksiklikleri, nörolojik gelişim bozuklukları ya da psikolojik nedenler olabileceğini belirtti.

SEVGİ YOKSUNLUĞU PİKA SENDROMU’NU TETİKLİYOR

Pika Sendromu’nun yaşanmasındaki temel psikolojik nedenin çocuğun sevgiden yoksun bir ortamda yetişmesi ve gelişmeyen güven duygusu olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, en sık karşılaşılan psikolojik stres etkenleri olarak annesel yoksunluk, ebeveyn reddi, zayıflamış ebeveyn-çocuk ilişkisi, dezorganize aile yapısı, ailedeki huzursuzluk ortamı, istismarlar olarak saptandığını kaydetti.

TEHLİKELİ SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR

Pika Sendromu’nun tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlara yol açabildiğini, bu sonuçların yenilen cismin özelliğine bağlı olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, besleyici olmayan nesnelerin yenmesinin sonucunda malnutrisyon denilen yetersiz beslenmeye bağlı kansızlık gibi bulguların görülebileceğini söyledi. Bununla birlikte Pika Sendromu’nun özellikle sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtirken yenilen cismin sindirilememesiyle bezoar, bağırsak tıkanması hatta bağırsak delinmesinin de görülebileceğini ifade etti.

Pika Sendromu’nun özellikle neyin yenilir ya da yenilmez olduğunu bilemeyen nörogelişimsel rahatsızlığı bulunan çocuklarda ölüme kadar götürebilecek kadar tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini söyleyen Yüksel,  pika davranışının göz önünde olması halinde toplum tarafından dışlanma ve sosyal izolasyonunda söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.

PİKA SENDROMU BELİRTİLERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, ailelerin çocuklarında Pika Sendromu belirtilerini tespit etmeleri halinde geç  kalınmadan doktora başvurmaları gerektiğini belirtti. Pika Sendromu’nu tanımlayacak bir testin olmadığını da sözlerine ekleyen Yüksel,  çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tarafından Pika Sendromu’nun altında yatan nedenlerin tahlil edilerek gerekli durumlarda medikal tedavi ve psikoeğitim, davranış terapisi seçenekleri ile müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.