Seyirci gelmeyince o seyirciye gitti

Tokat’ta 33 yıldır özel tiyatrosunun perdelerini açan Kemal Atangür, azalan seyirci sayısına, sahnelediği oyunları seyircilerin yaşadığı mekanlara götürerek çözüm buldu.

Eklenme: 13 Kasım 2017 - 12:51 / Son Güncelleme: 13 Kasım 2017 - 12:51 / Editör: Büşra Kılıç

Tokat’ta kendine ait iş yerinin zemin katında yıllarca Hacivat ve Karagöz gölge oyunu ile tiyatro eserleri sahneleyen Kemal Atangür, son yıllarda seyirci sayısının giderek azalması nedeniyle çare aramaya başladı.

Tiyatro tutkunu Atangür ile arkadaşları, “Seyirci gelmezse biz seyirciye gideriz” diyerek, yaşadıkları kent için yeni bir uygulama başlattı.

Davet edildikleri apartman ve sitelerde oyunlarını sahneleyen Atangür ve 4 kişilik ekibi, seyirciye ulaşmanın ve 33 yıllık tiyatronun perdelerini kapatmamanın mutluluğunu yaşıyor.

Atangür ve ekibinden oluşan “Hacivat Şehir Tiyatrosu Oyuncuları”, Yazıcıoğlu Mahallesi Yeni Hayat Sitesi sakinlerine, “İçimizden biri Çehov” adlı oyunu sergiledi. Oyunu site sakinleri beğeni ile izledi.

Atangür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 33 yıldır tiyatroyla iç içe olduğunu, sahne tozu yuttuktan sonra tiyatrodan kopamadığını anlattı.

Lokantasının zemin katında çok sayıda oyunu seyirciyle buluşturduğunu belirten Atangür, yıllar içinde seyirci sayısının azalmasına çözüm arayışına girdiklerini ve çareyi oyunları seyirciye götürmekte bulduklarını söyledi.

Oyunlarının beğeniyle izlendiğini dile getiren Atangür, “Evde tiyatro projesine başladık. Sitelerde tiyatro oyunu oynamaya başladık. Vatandaşlarımız oturdukları daireden aşağıya iniyorlar. Evde tiyatro oyunundan gayet ümitliyim. Hoş bir durum oldu. Devam edeceğine inanıyorum. İnsanları tiyatroya getirmek çok güç, biz onlara geliyoruz. Evde tiyatro projesine talep çok fazla.” diye konuştu.

AA