Sıcak havalara çare dondurma

Hava sıcaklığının artması ile birlikte vatandaşlar, sıcakların etkilerinden bir nebzede olsa kurtulmak için çareyi dondurma tüketmekte buluyor.

Eklenme: 17 Temmuz 2017 - 09:01 / Son Güncelleme: 17 Temmuz 2017 - 9:01 / Editör: Büşra Kılıç

Feride YÜKSEK- Elazığ Fırat Gazetesi- Sıcak havaların artmasıyla beraber vatandaşlar bir nebze de olsa serinlemek için dondurmaya yöneldi. Satışlardan memnun olduğunu söyleyen dondurmacı Onur Tatar,”Müşterilerimize kakaolu, sütlü, vişneli, limonlu ve karadut olmak üzere meyve tadında dondurma satışı yapmaktayız. Dondurmalarımızın imalatı hijyenik ortamda yapılmaktadır. Satışlarda gözle görülür artış bizi sevindirdi” diye konuştu.

‘KİMYASAL BOYALARA DİKKAT’

Dondurma üretiminde kullanılan kimyasal maddelere dikkat çeken Onur Tatar “Piyasaya baktığınızda uçuk renkli dondurmalar görebilirsiniz. Tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor. Üretici arkadaşlarında halk sağlığı konusunda hasas davranmalarını istiyoruz. Dondurmaların içinde bulunan renklendirici maddeler kronik hastalığı tetikleyebilir ve çocuklarda astım hastalığına neden olabilir. Dondurmalarımızdaki renk doğal kendi rengidir. Biz kalitemizden ödün vermeden hizmetlerimize devam” diyerek sözlerini tamamladı.

‘ÇOCUKLAR KONTROLLÜ TÜKETMELİ’

Dondurmanın özellikle çocuklar tarafından tüketildiğini ve bunun çokta sağlıklı olmadığını ifade eden Tatar “Dondurmayı en çok tüketenlerin başında çocuklar geliyor. Çocuklara kalsa buldukları her fırsatta tüketirler. Fakat her şeyde olduğu gibi dondurmanın da fazlası zararlı olabiliyor. Çocuklar aşırı derecede tükettikleri vakit dondurma soğuk olduğu için bademciklerde şişmeye neden olabilir. Bundan dolayı ebeveynlerin buna dikkat etmeleri gerekir. Dondurma çok lezzetlidir. Fakat çocuklar için fazlası zararlı olabiliyor. Bizim için satışların artması güzel bir şeydir. Yalnız çocuklarımızın hastalanmasını da istemiyoruz. Ebeveynlerin dondurmaları çocuklara kontrollü bir şekilde yedirmelerinde her zaman fayda vardır. Dediğim gibi her şeyin fazlası zararlı olabiliyor” dedi.